Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowe odkrycia, które mogą powstrzymać jaskrę

Źródło: medicalxpress/ML
Autor: Małgorzata Lipko |Data: 10.11.2017
 
 
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, w Berkeley i z Uniwersytetu w Toronto odkryli, że naturalnie występujące cząsteczki znane jako mediatory lipidowe mają potencjał powstrzymania rozwoju jaskry, która jest drugą na świecie główną przyczyną ślepoty.
Ich odkrycie zostało opublikowane 6 listopada w czasopiśmie „Journal of Clinical Investigation” i stanowi znaczący krok naprzód w dążeniu do wyleczenia jaskry, która jest chorobą neurodegeneracyjną. Obecnie nie ma lekarstwa na jaskrę, która dotyka około 80 milionów ludzi na całym świecie.
Naukowcy odkryli, że mediatory lipidowe regulujące stan zapalny, znane jako lipoksyny, wydzielane z komórek w kształcie gwiazdy zwanych astrocytami, zatrzymały degenerację komórek zwojowych siatkówki u szczurów i myszy z jaskrą. Komórki zwojowe są neuronami siatkówki i nerwu wzrokowego, które odbierają informacje z fotoreceptorów.
To odkrycie może nie tylko doprowadzić do odkrycia leków powstrzymujących jaskrę, ale ten sam mechanizm działania może mieć zastosowanie w innych chorobach neurodegeneracyjnych.
W trakcie badań stwierdzono również, że astrocyty, które pomagają w utrzymaniu funkcji mózgu i tworzą warstwę włókien nerwowych siatkówki i nerwu wzrokowego, uwalniają terapeutyczne czynniki biologiczne znane jako lipoksyny A4 i B4, ale tylko wtedy, gdy astrocyty pozostają w spoczynku i utrzymują funkcję nerwów.
Ten mało znany mediator lipidowy wykazał potencjał odwrócenia śmierci komórki – stwierdzili badacze. Do tej pory nie wynaleziono żadnego leku, który mógłby to zrobić.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe