Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV również w 2024 roku

Udostępnij:
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV nie jest jednoroczny i zgodnie z jego założeniami szczepienia będą nadal przeprowadzane u dzieci w grupach wiekowych 12 i 13 lat, dopóki te założenia nie zostaną zmienione.
W dobrym kierunku
Zdaniem ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych to bardzo dobry krok w poszerzaniu świadomości na temat szczepień oraz w zwiększaniu wyszczepialności wśród młodych ludzi.

Znaczenie szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w zapobieganiu raka szyjki macicy, jednego z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet, jest ogromne. Ponad 3,8 tys. kobiet w Polsce walczy z rakiem szyjki macicy i niestety ponad połowa z nich przegrywa walkę z tą chorobą.

Jednak wirus HPV, to nie tylko rak szyjki macicy. Wirus jest odpowiedzialny również za nowotwory obszaru głowy i szyi, raka odbytu, raka prącia oraz bardzo uciążliwe kłykciny kończyste, dlatego szczepienie chłopców jest równie ważne. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych podkreślają wagę szczepień w profilaktyce przeciwnowotworowej.

Dla kogo i jak zapisać dziecko na szczepienie
Szczepienia przeciwko HPV są zarejestrowane dla wszystkich osób od 9. roku życia, bez górnej granicy wieku. Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W 2023 roku ze szczepień mogły skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r., z kolei w 2024 roku program obejmuje roczniki 2011 oraz 2012. Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach, a odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

– Aktualnie mamy dostępne dwie szczepionki przeciw HPV, które różnią się walentnością, dlatego też bardzo istotne jest wybieranie szczepionki o jak najszerszym zastosowaniu – zaznacza prof. Adam Antczak.

Zapisać dziecko na szczepienie można w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7.00 do 20.00), przez Internetowe Konto Pacjenta.

Aby zapisać się na szczepienie, należy: zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, wejść w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”, wybrać konto swojego dziecka, później zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienie”, kliknąć opcję „Umów na szczepienie”, wskazać, przeciwko czemu chce się zaszczepić dziecko (w przyszłości obsługiwane będą też inne szczepienia) oraz na koniec wybrać termin i miejsce szczepienia, oraz potwierdzić wybór.

Przeczytaj także: „Przygotowywana jest dystrybucja drugiej dawki szczepionek przeciwko HPV” i „Edukacyjne akcje dotyczące szczepień przeciwko HPV”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.