Specjalizacje, Kategorie, Działy
pexels

Wcześniaki bardziej narażone na cukrzycę

Udostępnij:
Dzieci urodzone przedwcześnie mają większe ryzyko zachorowania na choroby związane z otyłością, w tym cukrzycę oraz przedwczesnej śmierci – tak wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Ben-Guriona.
Za urodzone przedwcześnie badacze uznali dzieci urodzone między 37 I 39 tygodniem ciąży.
W badaniu naukowcy wzięli pod lupę hospitalizacje dzieci do 18 roku życia, by sprawdzić, czy termin ich porodu miał jakiś wpływ na ich pobyty w szpitalu. Analiza kohortowa objęła 54 073 przedwcześnie urodzonych dzieci i 171 000 urodzonych o czasie.

- Odkryliśmy, że hospitalizacje związane z zaburzeniami hormonalnymi oraz metabolicznymi były częściej spotykane u dzieci, które urodziły się przedwcześnie, niż u dzieci urodzonych o czasie – mówi prof. Eyal Sheiner, prowadzący badanie. – Istotnie częściej obserwowano też u nich otyłość.

Różnice były wyraźniejsze po ukończeniu przez dzieci 5 roku życia. U dzieci w wieku 5 i więcej lat, które urodziły się za wcześnie, częściej występowała też cukrzyca typu 1.

Naukowcy zauważają, że przedwczesne porody częściej łączą się z komplikacjami i cukrzycą (ciążową i przedciążową) u matek. Częściej kończą się cesarskim cięciem, a waga noworodka jest zwykle mniejsza, co może wpływać na późniejszą kondycję dzieci.

Badacze konkludują, że cukrzyca i otyłość odnotowane w analizie mogą mieć znaczący wpływ na długość i jakość życia przedwcześnie urodzonych dzieci.
Wyniki badania zostały opublikowane w American Journal of Obstetrics and Gynecology.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.