Zalecenia EASL i ESCMID dotyczące opieki nad pacjentami ze schorzeniami wątroby w czasie COVID-19

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Aleksandra Lang
|
Źródło: „Care of patients with liver disease during the COVID-19 pandemic”
W opracowaniu „Care of patients with liver disease during the COVID-19 pandemic” możemy przeczytać, że przewlekłe choroby wątroby, szczególnie u starszych pacjentów, należy uznać za ważny czynnik ryzyka w obliczu zakażenia COVID-19. Szczególnie narażeni są pacjenci po przeszczepie wątroby.
To właśnie pacjenci, którzy niedawno przeszli zabieg transplantacyjny, wymagają niejednokrotnie szerszego dostępu do ambulatoryjnej opieki medycznej, co w czasie pandemii jest utrudnione. Pandemia wymaga nietypowej „alokacji zasobów” w opiece zdrowotnej, co może mieć negatywny wpływ na opiekę także nad pacjentami z innymi przewlekłymi chorobami wątroby, którzy nadal wymagają pomocy medycznej. Wyzwaniem dla hepatologów jest więc także korzystanie z telemedycyny, w tym takie stałe monitorowanie stanu pacjentów, aby podjąć decyzję o ewentualnej konieczności ich wizyty w placówce medycznej.

Pacjenci z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby (NAFLD) i niealkoholowym zapaleniem wątroby (NASH) często cierpią na choroby współistniejące takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy otyłość, są więc w grupie najwyższego ryzyka zarażeniem COVID -19 i dlatego ich stan zdrowia powinien być szczególnie monitorowany.
 
Patronat naukowy Akademii:

Polska Grupa Ekspertów NAFLD
Przewodniczący - prof. dr hab. n. med. Marek Hartleb
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.