iStock

„Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność” – kompendium wiedzy

Udostępnij:
Środowisko naukowe, okazując swoją solidarność i chcąc przekonać społeczeństwo do osiągnięcia odpowiedniego poziomu wyszczepialności, łączy siły i jednoczy się w inicjatywie prof. Andrzeja M. Fala, przygotowując białą księgę pod tytułem „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność”.
Jest to kompendium wiedzy o szczepieniach, technologii i ich zasadności w walce z pandemią. „Menedżer Zdrowia” udostępnia publikację.

Prof. Andrzej M. Fal we wstępie przyznaje, że „dzięki pojawieniu się szczepień, mamy szansę uzyskania kontroli nad wirusem SARS-CoV-2 i stopniowego powrotu do sposobu życia sprzed pandemii”. Podkreśla jednak, że pozytywne efekty zależą od masowości szczepień – osiągnięcia odpowiedniego poziomu wyszczepialności ogółu społeczeństwa, a więc od rozsądku, wiedzy i decyzji każdego z nas.

– Wielu Polaków w niezwykle sceptyczny, nawet nieprzyjazny sposób podchodzi do szczepień. Środowisko naukowe jest świadome, że tylko przełamanie obaw społecznych i działania oparte na merytorycznej, rzetelnej i sprawdzonej wiedzy mogą pomóc w zmianie postaw Polaków względem szczepień i tym samym przyczynić się do wysokiej wyszczepialności i zatrzymania pandemii. Dlatego zaprosiłem grono kilkunastu uznanych ekspertów z różnych dziedzin od lat działających na rzecz zdrowia publicznego – chorób zakaźnych, wakcynologii, wirusologii, chemii i biochemii, medycyny rodzinnej, do zjednoczenia się w ramach inicjatywy „Nauka przeciw pandemii” i przygotowania białej księgi pod tytułem „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność” będącej kompendium wiedzy o szczepieniach, ich technologii oraz zasadności w walce z pandemią. Zawarte w księdze treści stanowią wsparcie dla środowiska lekarskiego i służb medycznych, którzy mają codzienny kontakt z pacjentami i są dla nich najczęściej pierwszym źródłem wiedzy – wyjaśnia prof. Fal. Przyznaje, że to także źródło wiedzy dla mediów oraz ogółu społeczeństwa, wszystkich, którzy potrzebują popartej nauką wiedzy na temat szczepień przeciw COVID-19, typów szczepionek i zasad ich działania.

– W natłoku informacji, często sprzecznych lub niewiarygodnych, jako grono autorów mamy nadzieję, że dokument rozwieje chociaż część wątpliwości dotyczących globalnej pandemii COVID-19, szczególnie jeśli chodzi o technologię szczepień mRNA, które są intensywnie rozwijane w odniesieniu do tej choroby, a które są w tej chwili jedynym posiadanym przez nas istotnym orężem w walce z SARS-CoV-2 – przekonuje ekspert.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność”.

Radę programową inicjatywy „Nauka przeciw pandemii” tworzy grono ekspertów z różnych dziedzin. To:
– dr n. farm. Leszek Borkowski,
– prof. Marcin Drąg,
– prof. Andrzej M. Fal,
– prof. Robert Flisiak,
– prof. Jacek Jemielity,
– dr Jacek Krajewski,
– dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas,
– prof. Andrzej Matyja,
– prof. Krzysztof Pyrć,
– dr hab. n. med. Piotr Rzymski,
– dr n. med. Michał Sutkowski,
– prof. Krzysztof Simon,
– prof. Jacek Wysocki,
– prof. Joanna Zajkowska.

Przeczytaj także: „Legislacja w czasach zarazy” i „Czy szczepionki wyprzedzą wirusa?”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.