3000+, czyli stwórzmy program zwrotu pieniędzy zdrowym

Udostępnij:
Profesor Krzysztof Opolski, kierownik Katedry Bankowości, Finansów i Rachunkowości Uniwersytetu Warszawskiego, zaproponował, żeby powstał program 3000+. Zasugerował, żeby ci, którzy przez ostatnie dwa lata nie korzystali z żadnych usług medycyny państwowej ani nie zażywali leków refundowanych, dostali... 3000 złotych z kasy państwowej.
Komentarz prof. Krzysztofa Opolskiego, kierownika Katedry Bankowości, Finansów i Rachunkowości Uniwersytetu Warszawskiego:
– Chcę zaproponować pewnego rodzaju rozwiązanie, które będzie, być może, rozwiązaniem ekwilibrystycznym. Otóż być może należy – podobnie do programu 500+ – stworzyć program zwrotu środków obywatelom, którzy przez ostatnie dwa lata nie korzystali z żadnych usług medycyny państwowej ani nie zażywali leków, które były lekami dofinansowanymi. Na przykład po dwóch latach taki człowiek przychodzi do urzędu z zaświadczeniem, że nie korzystał z żadnych środków państwowej służby zdrowia, i dostaje 3000 złotych od państwa. Za co? Można powiedzieć, że za to, że uczestniczył w prewencji, że dbał o siebie, bo skalkulował to, że bardziej mu się opłaci – zamiast leczyć się i marnować czas i wysiłki – przyjść do kasy państwowej i powiedzieć, że prosi o 3000 złotych z kasy państwowej. Jeżeli myślimy o kategorii prewencji, to ta prewencja musi być opłacalna. Człowiek musi sam w swojej kalkulacji finansowej, analizie kosztów i korzyści, dojść do wniosku, że opłaca mu się dbać o swoje zdrowie, że korzystnie jest dla niego lepiej się odżywiać, pić mniej alkoholu, więcej biegać, ruszać się. Jemu to się opłaci, a jeżeli mu się to opłaci, to jest to istota kalkulatywna. I ta istota kalkulatywna dostaje za to odpowiednią premię.

Co sądzisz o pomyśle profesora Krzysztofa Opolskiego? Wypowiedz się, wyślij swoją opinię na adres: k.lurka@termedia.pl. Komentarze opublikujemy na stronie internetowej „Menedżera Zdrowia”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.