
4,3 mld zł na cyfrową transformację
Resort zdrowia przeznaczy ogromną kwotę na cyfrową transformację ochrony zdrowia, a pieniądze będzie można wydać między innymi na cyberbezpieczeństwo, co jak pokazał ostatni atak hakerski na krakowski szpital, staje się coraz ważniejsze.
8 marca Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie padł ofiarą cyberataku, który spowodował zakłócenia w działaniu systemów komputerowych kluczowych dla lekarzy i administracji. Lecznica musiała czasowo wstrzymać przyjmowanie pacjentów i przejść na funkcjonowanie z użyciem dokumentacji papierowej.
Powołując się na raport Check Point „The State of Cyber Security 2025”, „Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że ten cyberatak nie był wcale wyjątkiem, a w 2024 r. ochrona zdrowia była wśród najbardziej atakowanych cyfrowo branż na świecie.
– Ponad 80 proc. firm z tego sektora doświadczyło ataku cybernetycznego. Liczba ataków na sprzęt i urządzenia IoMT (Internet of Medical Things) wzrosła rok do roku o ponad 170 proc., a na oprogramowanie – o 109 proc. – wyliczył „Dziennik Gazeta Prawna”, dodając, że w resorcie zdrowia pracują nad zdobyciem pieniędzy w ramach KPO, które zostaną przeznaczone na przyspieszenie transformacji cyfrowej ochrony zdrowia.
Nabór wniosków jest przewidziany w marcu. Dofinansowane mają być też zakupy podnoszące poziom cyberbezpieczeństwa szpitali. Resort wyjaśnia, że chodzi o przedsięwzięcia mające na celu zabezpieczenie przetwarzania elektronicznej dokumentacji medycznej, potwierdzone audytem bezpieczeństwa.