Wyślij
Udostępnij:
 
 

Agencja Badań Medycznych: czas na decyzje

Źródło: Bartłomiej Leśniewski
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 19.02.2019
 
 
We wtorek na sejmowej Komisji Zdrowia stanie projekt ustawy powołującej Agencję Badań Medycznych. Będzie ostro, opozycja nie chce by nowa instytucja finansowana była ze środków NFZ.
Przypomnijmy, że Agencja Badań Medycznych to jeden ze sztandarowych pomysłów ministra Łukasza Szumowskiego. - Naszą intencją było uwzględnienie merytorycznych sugestii resortów i organizacji, które powodują że ABM będzie wpasowywała się system prawny polskiej ochrony zdrowia - mówił Radosław Sierpiński, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw powołania ABM.

ABM odpowiedzialna będzie m. in. za tworzenie i zarządzanie programami, na podstawie których będą finansowane projekty badawcze i prace rozwojowe w obszarze nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz projekty interdyscyplinarne o celach medycznych.

Na komisji
Jak przebiegnie dzisiejsze posiedzenie komisji? Zapytaliśmy "i koalicję, i opozycję". – Sama idea jest dobra, ale nie podoba nam się pomysł, by agencja finansowana była, między innymi, ze środków NFZ – przyznała Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia, posłanka Platformy Obywatelskiej. – Uważamy, że to odbędzie się kosztem pacjentów, zmniejszy i tak skromną pulę wydatków na świadczenia. Będziemy walczyć o zmianę tego zapisu – dodała.

- Będziemy bronić obecnych zapisów ustawy – zapowiedział w odpowiedzi Tomasz Latos, wiceprzewodniczący komisji, poseł Prawa i Sprawiedliwości. – Oczywiście każdy projekt można poprawić i udoskonalić. Ale ten, który obecnie leży na stole jest na tyle dobry, że nie przewiduję konieczności dokonywania gruntownych zmian – dodał.

Legislacja
Podczas pierwszego czytania projektu ustawy o Agencja Badań Medycznych posłowie nie różnili się, jeśli chodziło o odpowiedź na pytanie o to, czy ją powołać. Ta była twierdząca. Ale poróżnili się, rozmawiając o tym, jak ma działać. Powołano zatem specjalną podkomisję, która miała nad nią pracować.

Ta działała pod przewodnictwem posła PIS, Tadeusza Dziuby. Ta poprawiła projekt i zarekomendowała jego przyjęcie. Najważniejsza poprawka przyjęta przez podkomisję to zmiana trybu powoływania szefa agencji. Według przedłożonego projektu miał go powoływać minister zdrowia. Posłowie ustalili, że to należy zmienić, a szefa agencji wyłaniać w drodze konkursu.

Wcześniej silne kontrowersje wywoływały przyszłe zarobki prezesa ABM. Pierwotnie projekt przewidywał na ten cel 47 tys. zł., ale po konsultacjach społecznych kwotę zmniejszono do 26 tys. zł.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe