iStock

Akredytacja szpitali – zmiany

Udostępnij:
W ministerialnym projekcie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta zapisano uchylenie obowiązującej ustawy o akredytacji w ochronie zdrowia – rządzący nowymi przepisami zamierzają wprowadzić nową procedurę akredytacyjną.
Obecnie podmioty medyczne akredytuje minister zdrowia – na podstawie postępowania przeprowadzonego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Zgodnie z tym, co zapisano w projekcie ustawy o jakości, od 1 stycznia 2024 r. to zadanie miałby przejąć Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Przepisy ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta wprowadzają wymóg obligatoryjnej autoryzacji dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia. Autoryzację wydawać będzie prezes funduszu na wniosek podmiotów. W autoryzacji będzie weryfikowane spełnianie przez podmioty wykonujące działalność leczniczą wymagań dla świadczeń gwarantowanych, zgodnie z art. 31d i art. 31da ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2561), dotyczących personelu medycznego i wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną oraz prowadzenia wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem – wyjaśniono w projekcie, dodając, że „definicja akredytacji nie ulega zmianie”.

Uszczegółowiono, że „akredytacja nadal także będzie udzielana na wniosek podmiotu wykonującego działalność leczniczą, a warunkiem jej udzielenia będzie natomiast przeprowadzenie procedury oceniającej spełnienie standardów akredytacyjnych, obejmującej:
– ocenę formalną wniosku,
– przeprowadzenie przeglądu akredytacyjnego – oceny spełnienia standardów akredytacyjnych w podmiocie wnioskującym,
– sporządzenie raportu z przeglądu akredytacyjnego.

W projekcie przewidziano nowe, wyższe wymagania, które warunkują udzielanie akredytacji:
– uzyskanie oceny akredytacyjnej na poziomie co najmniej 75 proc. maksymalnej możliwej do zdobycia sumy ocen poszczególnych standardów akredytacyjnych ogółem,
– uzyskanie co najmniej 50 proc. maksymalnej możliwej do zdobycia sumy ocen poszczególnych standardów akredytacyjnych dla każdego działu tematycznego,
– spełnienie standardów akredytacyjnych obligatoryjnych.

Poinformowano, że „akredytacja ma być udzielana na cztery lata, a w przypadku odmowy jej udzielenia lub cofnięcia podmiot będzie mógł w terminie 14 dni od otrzymania decyzji wnieść sprzeciw do ministra zdrowia – przed podjęciem ostatecznej decyzji szef resortu może zarządzić przeprowadzenie ponownej procedury oceniającej”.

Co poza tym?

Udostępniamy projekt – a także ocenę skutków regulacji i raport z konsultacji publicznych i opiniowania.



Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Rządowy projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

O nowych przepisach
Ustawa o jakości to jeden z najważniejszych dokumentów przygotowywanych w Ministerstwie Zdrowia pod kierownictwem Adama Niedzielskiego. Przepisy zaprezentowano jeszcze w 2021 r., później długo były w konsultacjach publicznych, dopiero 14 października 2022 r. przekazano je do Komisji Prawniczej. 13 grudnia minister poinformował, że Rada Ministrów przyjęła projekt.

22 grudnia dokument skierowano do prac biura legislacyjnego Sejmu.

Przeczytaj także: „Robert Mołdach ocenia projekt ustawy o jakości”, „W Sejmie – projekt ustawy o jakości”, „Projekt ustawy o jakości przyjęty”, „Wizytatorzy w szpitalach” i „Ustawa o jakości po konsultacjach”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.