Wyślij
Udostępnij:
 
 
Anna-Czech.pl

Anna Czech i jej "wrzutka"

Źródło: Sejm
Autor: Krystian Lurka |Data: 25.04.2019
 
 
Podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia nieoczekiwanie zgłoszono poprawkę do projektu ustawy o prawach pacjenta, dającą możliwość aneksowania umów na świadczenia z zakresu AOS aż do czerwca 2021 roku. Termin nie jest przypadkowy. Do wtedy obowiązują umowy na lecznictwo szpitalne, podpisane przez placówki, które są w sieci szpitali. Poprawkę zgłosiła Anna Czech z PiS.
- I czar prysł – skomentowała to Beata Małecka-Libera, wiceszefowa Komisji Zdrowia, prowadząca obrady.

- Zgodnie stwierdziliśmy, że jesteśmy "za" ustawą, za tym, aby szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów przebywających w placówkach z dzieckiem, a pani poseł Czech "wrzuca" nagle coś, co w tej ustawie w ogóle nie ma prawa bytu - przyznała Małecka-Libera. - To jakby "wrzuciła" pani tę poprawkę do ustawy rolnej, ekologicznej, obojętnie jakiej. "Wrzucanie" tego do ustawy, która nijak się nie ma do praw pacjenta, jest skandaliczne - dodała.

Czech odpowiedziała.

- Poprawka jak najbardziej dotyczy pacjentów, bo gdyby nie dano możliwości aneksowania umów, NFZ musiałby rozpisać konkurs i część pacjentów musiałaby zapewne zmienić poradnie – tłumaczyła posłanka. Podtrzymała poprawkę, która głosami większości została przyjęta.

Pobyt mamy przy dziecku w szpitalu ma być bezpłatny
Podczas posiedzenia ustalono, że szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów przebywających w placówkach z dzieckiem lub z osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym.

- Poprawka ma sprawić, że rodzice lub opiekunowie dzieci i osób niepełnosprawnych nie będą ponosić żadnych kosztów za czas pobytu w szpitalu i opieki - wyjaśniała Anna Czech z Prawa i Sprawiedliwości, a wiceminister Maciej Miłkowski wyraził zadowolenie, że prace potoczyły się w tym kierunku. - Będziemy dalej je procedowali, później z NFZ, żeby było to jeszcze także odrębnym świadczeniem w procedurach JGP - wyjaśnił Miłkowski.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe