Archiwum

Apel prof. Janusza Andresa w sprawie ustawy o jakości

Udostępnij:
Prof. Janusz Andres, prezes Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, sugeruje, aby zmieniając ustawę o jakości, brać pod uwagę dokument „Globalny plan działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa pacjentów na lata 2021–2030 – droga do wyeliminowania możliwych do uniknięcia szkód w ochronie zdrowia”.
Przypomnijmy – resortowa wersja ustawy o jakości niespodziewanie przepadła w głosowaniu. 14 kwietnia posłowie podtrzymali weto Senatu. Autor odrzuconego projektu, minister zdrowia Adam Niedzielski, zapowiada jednak, że „nie podda się i zrobi wszystko, by posłowie znów się nim zajęli”. Mówi się, że ustawa o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta ponownie pojawi się w Sejmie. Planowane rozwiązania zostaną przedstawione jako projekt poselski, a nie rządowy – dzięki temu będzie można wprowadzić je pod obrady już na pierwszym majowym posiedzeniu Sejmu. Nowy projekt zostanie okrojony ze wszystkich kontrowersyjnych kwestii, co ma zagwarantować, że tym razem pomyślnie przejdzie głosowanie.

Prezes PTAiIT, korzystając z okazji, w liście otwartym do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego apeluje o zmiany w ustawie.

Udostępniamy list.



Pismo można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając je po kliknięciu w: List otwarty do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

– Wobec doniesień o możliwych zmianach w ustawie o jakości oraz ponownym zajęciu się przepisami w Sejmie, zwracam się do pana ministra z apelem o uwzględnienie w nich dokumentu Światowej Organizacji Zdrowia pod tytułem „Globalny plan działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa pacjentów na lata 2021–2030 – droga do wyeliminowania możliwych do uniknięcia szkód w ochronie zdrowia”.

– Treści tego dokumentu powinny stać się rzeczywistą podstawą i być uwzględniane w tworzeniu wszelkich ustaw i regulacji w zakresie bezpieczeństwa pacjenta i jakości w ochronie zdrowia – w przeciwnym razie dystans Polski do rozwiniętych systemów ochrony zdrowia, nie tylko w zakresie bezpieczeństwa pacjenta, będzie się nadal powiększał – uzasadnia ekspert.

– Bezpieczeństwo pacjenta jest podstawowym prawem człowieka i wyraża się w słowach przysięgi Hipokratesa – „przede wszystkim nie szkodzić”. Może być ono skutecznie implementowane i realizowane w ochronie zdrowia jedynie w warunkach powszechnego konsensusu i akceptacji wszystkich interesariuszy oraz transparentności zasad na każdym poziomie. Bezpieczeństwo pacjenta nie ma i nie może mieć barw politycznych. Nie można bezpieczeństwa nakazać, ale trzeba je stopniowo adaptować do lokalnych warunków i skutecznie wdrażać za pomocą powszechnej edukacji – podkreśla prof. Andres, dodając, że „wspomniany dokument zawiera wszelkie niezbędne elementy potrzebne do skutecznej implementacji bezpieczeństwa pacjenta w naszym kraju oraz stopniowego przekształcania przestarzałego systemu ochrony zdrowia z chorobocentrycznego na system, w którym pacjent jest w centrum uwagi”.

Udostępniamy dokument Światowej Organizacji Zdrowia w całości.



Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Droga do wyeliminowania możliwych do uniknięcia szkód w ochronie zdrowia.

Przeczytaj także: „Poselski projekt ustawy o jakości” i „Ustawa o jakości – jeśli nie drzwiami, to oknem”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.