Wyślij
Udostępnij:
 
 
Paweł Małecki/Agencja Gazeta

Apelujemy o możliwość opiniowania planowanych zmian

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 14.05.2021
 
 
– Protestujemy przeciw wprowadzaniu zmian wpływających na organizację opieki zdrowotnej bez konsultacji z różnymi środowiskami, w tym lekarzy rodzinnych – pisze dr hab. med. Tomasz Tomasik, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, w liście otwartym do ministra zdrowia. Chodzi między innymi o kwalifikację do szczepień i nowe uprawnienia dla farmaceutów.
– W ostatnim czasie obserwujemy istotne zmiany organizacyjne w systemie opieki zdrowotnej. W odniesieniu do różnych profesji medycznych wprowadzane są nowe zakresy kompetencji i zadań – na przykład kwalifikacja do szczepień, nowe uprawnienia dla farmaceutów – które często się pokrywają z kompetencjami lekarskimi. Działania te prowadzone są bez konsultacji ze środowiskiem lekarzy rodzinnych. Całkowicie akceptowalne i zrozumiałe są czasowe zmiany systemu, związane z pandemią. Wprowadzane modyfikacje mają jednak charakter trwały. Wpływają istotnie na współpracę między osobami wykonującymi różne zawody medyczne. Udzielanie świadczeń w ramach rozszerzonych kompetencji zawodowych, bez obowiązku wymiany informacji o ich rodzaju i zakresie, znacznie utrudnia lekarzom POZ koordynowanie opieki nad pacjentem i jego rodziną. Może doprowadzić do podejmowania błędnych decyzji diagnostycznych i leczniczych, obniżenia jakości świadczeń i zagraża bezpieczeństwu pacjenta. Powoduje także rozmywanie się obowiązków oraz odpowiedzialności zawodowej i cywilnej. Utrudnia pacjentom korzystanie z coraz bardziej skomplikowanego systemu ochrony zdrowia. Może być źródłem wzrostu kosztów opieki – pisze w imieniu zarządu głównego KLRwP dr Tomasz Tomasik, podkreślając, że „mając na uwadze dobro naszych pacjentów oraz sprawne funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej, organizacja protestuje przeciwko wprowadzaniu istotnych zmian bez konsultacji z różnymi środowiskami, w tym lekarzy rodzinnych – szczególnie ważne są konsultacje z lekarzami POZ, bowiem koordynacja opieki zdrowotnej to ich ustawowy obowiązek”.

Kolegium apeluje o „wprowadzenie możliwości szerokiego opiniowania planowanych zmian, zwłaszcza wpływających na organizację systemu opieki zdrowotnej”. – Prezentowanie stanowisk przedstawicieli środowisk pacjentów, pielęgniarek oraz lekarzy jest naszym zdaniem kluczowe w przekształcaniu polskiego systemu ochrony zdrowia – podsumowuje dr Tomasik.

Przeczytaj także: „POZ Plus czy Minus”.


 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe