iStock

Bez zbędnej zwłoki – reforma szpitalnictwa

Udostępnij:
– Sytuacja finansowa podmiotów wskazuje na konieczność podjęcia działań bez zbędnej zwłoki – wyjaśniło Ministerstwo Zdrowia w raporcie z konsultacji publicznych projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. To odpowiedź na uwagę dotyczącą kategoryzacji szpitali na podstawie parametrów ekonomiczno-finansowych uzyskanych w czasie pandemii COVID-19.
Przypomnijmy – 9 maja opublikowano zmieniony projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, a także 649-stronicowy raport z konsultacji publicznych, w którym zawarto 1762 uwagi oraz odpowiedzi na nie z uzasadnieniem, dlaczego je zaakceptowano lub nie.

Jedną z odrzuconych propozycji była ta od Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza – dotyczy art. 140 poprzedniego projektu ustawy – z 29 grudnia 2021 r., czyli zapisu: „Pierwsza ocena i przyznanie kategorii, o których mowa w art. 24, nastąpi w 2023 r. na podstawie danych podmiotów szpitalnych za 2022 rok”.

– Przyznanie kategorii podmiotowi szpitalnemu odbędzie się na podstawie wskaźników finansowych uzyskanych w okresie trwania pandemii COVID-19 – od 2020 r. – która wpłynęła negatywnie na zakres prowadzonej działalności, w tym na osiągane wyniki finansowe. W tym czasie większość podmiotów szpitalnych nie była w stanie w pełni realizować umów zawartych z płatnikiem świadczeń. Ponadto, podmioty dostosowywały swoją działalność do aktualnej sytuacji epidemicznej i realizowały polecenia, decyzje, aby zapewnić w podmiotach odpowiednią liczbę łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Nastąpiło również znaczne zwiększenie się kosztów działalności spowodowane wzrostem kosztów energii elektrycznej, energii cieplnej, materiałów i usług oraz wynagrodzeń. W związku z tym rozważyć należy zmianę terminu dokonania pierwszej oceny do czasu ustabilizowania się sytuacji wywołanej przez czynniki niezależne od podmiotów leczniczych, to jest pandemii i inflacji, lub dokonanie analizy wskaźnikowej w szerszej perspektywie czasowej, uwzględniającej okres również sprzed pandemii – podkreśliła Unia Metropolii Polskich.

Uwagi nie uwzględniono.

– Skutki pandemii COVID-19 mogą wpływać na sytuację finansową podmiotów szpitalnych jeszcze przez jakiś czas, a sytuacja finansowa podmiotów szpitalnych wskazuje na konieczność podjęcia działań bez zbędnej zwłoki – uzasadnił resort, dodając, że „jednocześnie nie można zakładać jedynie negatywnego wpływu pandemii COVID-19 na sytuację finansową podmiotów szpitalnych”.

– 2020, będący pierwszym rokiem funkcjonowania w warunkach pandemicznych, i będący ostatnim rokiem, za który Ministerstwo Zdrowia dysponuje pełnymi danymi finansowymi, pokazuje, że nastąpiła poprawa sytuacji finansowej podmiotów szpitalnych w stosunku do 2019 r. – wyjaśniono.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało też, że „do analizy i przyznania kategorii podmiotom szpitalnym istotne jest branie pod uwagę aktualnej sytuacji i problemów tych podmiotów, a nie sytuacji historycznej”.

– W wyniku przyznania podmiotowi szpitalnemu kategorii podejmowane są adekwatne działania rozwojowe lub naprawczo-rozwojowe, które skutkują zmianą sytuacji finansowej podmiotu w trzyletnim okresie realizacji planu. Dlatego też do przyznania kolejnej kategorii istotna jest ocena bieżącej sytuacji podmiotu szpitalnego, po zakończeniu realizacji procesu rozwojowego lub naprawczo-rozwojowego, a nie w sytuacji sprzed lub w trakcie jego wdrażania – uzasadniono.

W projekcie z 9 maja pozostawiono zapis: „Pierwsza ocena i przyznanie kategorii, o których mowa w art. 24, nastąpi w 2023 r. na podstawie danych podmiotów szpitalnych za 2022 rok”.

Przeczytaj także: „Reforma szpitalnictwa – nowy projekt i raport z uwagami”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.