iStock

Błąd lekarski – sprawa dla prokuratury czy izby lekarskiej?

Udostępnij:
Czy postępowanie w sprawie odpowiedzialności zawodowej lekarza może toczyć się niezależnie i równolegle do postępowania karnego i postępowania cywilnego? Taki przypadek opisuje mecenas Jolanta Budzowska.
Tekst mecenas Jolanty Budzowskiej, radcy prawnego, partnera w kancelarii Budzowska, Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni, która zajmuje się sprawami cywilnymi w zakresie problematyki praw pacjenta i dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu błędów medycznych:
W kwietniu 2022 r. Sąd Rejonowy w Złotoryi uznał lekarza położnika ginekologa za winnego tego, że nie przeprowadził badań diagnostycznych i cięcia cesarskiego w trybie nagłym mimo ewidentnych wskazań, iż dobrostan płodu jest zagrożony. Lekarz został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata.

Co ważne, orzeczono także wobec niego środek karny rzadko stosowany w wyrokach dotyczących błędu lekarskiego – zakaz wykonywania zawodu na okres pięciu lat.

Skazany lekarz wniósł apelację. Sąd Okręgowy w Legnicy 30 sierpnia 2022 r., nieco ponad sześć lat od śmierci dziecka przy porodzie, wydał wyrok, w którym podtrzymał to rozstrzygniecie Sądu Rejonowego.

Poszkodowani rodzice zawiadomili też izbę lekarską o tym, że ich zdaniem lekarz ponosi odpowiedzialność za śmierć ich dziecka.

Rzecznik wszczął postępowanie. Po zgromadzeniu dowodów, w tym opinii biegłego, skierował do sądu lekarskiego wniosek o ukaranie. Sąd lekarski nie miał wątpliwości, że położnik rażąco naruszył zasady wykonywania zawodu oraz zasady etyki lekarskiej. Pozbawił go prawa wykonywania zawodu. Jest to kara najsurowsza, jaką może wymierzyć organ samorządu zawodowego. Nic dziwnego zatem, że lekarz się odwołał.

Naczelny Sąd Lekarski potwierdził potrzebę odsunięcia lekarza od wykonywania zawodu. Uznał jednak, że wystarczy kara pięciu lat zawieszenia go w prawie wykonywania zawodu.
Jak się ma postępowanie w izbie lekarskiej do postępowania karnego? W zasadzie te postępowania są niezależne od siebie. Różne są jednak cele działań podejmowanych przeze instytucje.

Zasadniczym celem postępowania karnego jest wykrycie przestępstwa, ustalenie sprawcy przestępstwa i pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej.

Cel postępowania w izbie lekarskiej – rzecznik odpowiedzialności zawodowej, a potem sąd lekarski badają, czy lekarz naruszył Kodeks Etyki Lekarskiej i inne zasady, jakimi powinien kierować się lekarz w swoim postępowaniu.

Jakie kary faktycznie zapadają w sądzie lekarskim?

Dla przykładu – w 2021 r. Naczelny Sąd Lekarski ukarał:
– upomnieniem 29 lekarzy,
– naganą 21 lekarzy,
– karą pieniężną 15 lekarzy,
– zawieszeniem prawa wykonywania zawodu 12 lekarzy.

Żadnego lekarza nie pozbawiono prawa wykonywania zawodu.

To, czy lekarz ma prawo nas leczyć, można łatwo sprawdzić – korzystając z Centralnego Rejestru Lekarzy na stronie internetowej: rejestr.nil.org.pl.

Przeczytaj także: „Systemy no fault w Europie – analiza”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.