CBA zatrzymało siedem osób zamieszanych w nielegalną dystrybucję leków

Udostępnij:
Tagi: CBA
Funkcjonariusze CBA z Białegostoku rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która w ramach odwróconego łańcucha dystrybucji. Podejrzani nielegalnie skupili w latach 2017-2018 z aptek niezbędne dla ratowania życia o wartości co najmniej 100 milionów złotych. Leki wywieziono, wbrew zakazowi, poza granicę Polski.
- Zakazem wywozu objęte są między innymi leki onkologiczne, przeciwcukrzycowe, przeciwdepresyjne, stosowane w leczeniu ADHD, szczepionki czy hipoalergiczne preparaty dla dzieci - przypomina Polska Agencja Prasowa. Rozbita przez CBA grupa mogła współpracować od 2014 roku z ponad 6500 aptek w całej Polsce. Sprawa jest rozwojowa.

Ustalenia CBA i zgromadzone dowody wskazują na członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się skupowaniem z ogólnodostępnych aptek leków, w tym ratujących życie i znajdujących się w specjalnym wykazie Ministra Zdrowia, zagrożonych brakiem dostępności w Polsce. Na ministerialnej liście znajdują się m.in. leki onkologiczne i przeciwcukrzycowe, przeciwzakrzepowe, przeciwpsychotyczne i przeciwdepresyjne, stosowane w leczeniu ADHD, leki przeciwbólowe, szczepionki oraz hipoalergiczne preparaty dla dzieci z alergią czy specjalną dietą.

Agenci CBA z Białegostoku zatrzymali w tej sprawie siedem osób.

W Warszawie wpadł organizator procederu, czyli właściciel firm biorących w nim udział oraz dyrektor podpoznańskiej hurtowni leków. W województwie wielkopolskim i podlaskim zostali zatrzymani współwłaściciel i pracownicy hurtowni leków, a w łódzkim lekarz wystawiający in blanco i wręcz hurtowo zapotrzebowania na leki. W Ostrołęce zatrzymano również jednego z właścicieli sieci aptek współpracujących z rozbitą grupą.

Agenci CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych, samochody i pomieszczenia zajmowane przez dziesięć innych firm. Między innymi hurtownie leków kontrolowane lub współpracujące z zatrzymanymi osobami.

- W wyniku przeszukań zabezpieczono setki pustych, niewypełnionych druków zapotrzebowań - donosi Polska Agencja Prasowa.

Leki były skupowane z aptek na podstawie fałszywych dokumentów zapotrzebowań. Czyste zapotrzebowania w tysiącach wystawiał zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA działający w grupie lekarz. Zapotrzebowania wystawiane były na rzecz jednej z kontrolowanych przez zatrzymanych przychodni lekarskich. Leki nie były przeznaczone dla pacjentów, ale do dalszej zyskownej hurtowej odsprzedaży. Poprzez współdziałającą w tym łańcuszku hurtownię farmaceutyków skupione w nielegalny sposób z polskiego rynku leki były zbywane do krajów europejskich.

Dopiero teraz, po zatrzymaniach, zgromadzone przez Delegaturę CBA w Białymstoku materiały trafiły do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Zatrzymani w prokuraturze usłyszą zarzuty m.in. sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.

Rozbita grupa od początku działalności, czyli 2014 roku, mogła współpracować z ponad 6500 aptekami i punktami aptecznymi. Agenci CBA nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.