Centrum Zdrowia Dziecka: Marihuana pomaga w leczeniu padaczki u dzieci

Udostępnij:
Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie wprowadzili do terapii dziewięciorga dzieci chorych na padaczkę oporną na leki medyczną marihuanę. Stwierdzili, że wskutek terapii dzieci przezywają o 90 procent napadów tej choroby mniej. Czy to otwiera drogę marihuanie do medycyny?
Marihuaną medyczną leczy Neurolog z Kliniki Neurologii i Epileptologii Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" dr Marek Bachański. Metoda sprawdziła się u 5-letniego Maksa, który miewał nawet 200-300 napadów padaczki dziennie. Wskutek terapii ich liczba spadła o 90 procent. Lekarze stosują marihuanę w oparciu o tzw. import docelowy, czyli sprowadzenie leku dla konkretnego chorego. Taki wniosek musi zostać zaakceptowany przez konsultanta krajowego w dziedzinie neurologii oraz resort zdrowia.

Jak podaje PAP, podczas debaty na temat stosowania marihuany w medycynie zorganizowanej przez Polską Sieć Polityki Narkotykowej dr Bachański podkreślił, że dotychczasowe badania nad efektywnością zastosowania marihuany w leczeniu padaczki u dzieci były przeprowadzane na niewielkiej grupie pacjentów, ale potwierdzają "dużą skuteczność leczenia medyczną marihuaną". Jak dodał, objawy niepożądane tego leczenia są nieliczne, najczęściej wskazuje się na senność, zmęczenie oraz problemy z apetytem.

Były minister zdrowia dr Marek Balicki zwrócił uwagę, że marihuana to "lek bezpieczny, skuteczny i tani". Dodał, że sytuacja, w której lek ten może być zastosowany dopiero w wyniku procedury importu docelowego, jest "absurdalna" i należy domagać się wprowadzenia do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zapisu jednoznacznie wskazującego, że marihuana może być stosowana do celów medycznych. - Jeśli chcemy, żeby prawa do ochrony zdrowia w Polsce były w pełni przestrzegane, to musi być dostępna medyczna marihuana dla wszystkich pacjentów, którzy tego potrzebują - dodał Marek Balicki, cytowany przez PAP.

Jak przypomina PAP, w listopadzie ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z konstytucją przepisy dotyczące karania za uprawę konopi na własny użytek i ich posiadanie. Jednocześnie jednak Trybunał zapowiedział tzw. wystąpienie sygnalizacyjne do ustawodawcy w sprawie posiadania marihuany do celów medycznych. Jak ocenił TK, brak jest bowiem uzasadnienia dla zakazu posiadania marihuany, gdy chodzi np. o kwestie leczenia w stanach terminalnych.

Znowelizowana w 2011 r. ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadziła możliwość odstąpienia, w niektórych przypadkach, od ścigania za posiadanie nieznacznej ilości narkotyków na własny użytek. Postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.