123RF
123RF

Choroba oczu NAION jest bardzo rzadkim skutkiem ubocznym leków semaglutydowych

Udostępnij:

Komitet ds. Bezpieczeństwa EMA (PRAC) zakończył przegląd leków zawierających semaglutyd w związku z obawami dotyczącymi możliwego zwiększonego ryzyka rozwoju nietętniczej przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (NAION).

NAION to choroba oczu, która może powodować utratę wzroku. Semaglutyd, agonista receptora GLP-1, jest natomiast substancją czynną niektórych leków stosowanych w leczeniu cukrzycy i otyłości (mianowicie Ozempic, Rybelsus i Wegovy).

Po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych danych dotyczących NAION z semaglutydem, w tym danych z badań przedklinicznych, badań klinicznych, nadzoru po wprowadzeniu leku do obrotu i literatury medycznej, PRAC doszedł do wniosku, że NAION jest bardzo rzadkim działaniem niepożądanym semaglutydu (co oznacza, że może wystąpić u jednej na 10 tys. osób przyjmujących semaglutyd).

Wyniki kilku dużych badań epidemiologicznych sugerują, że ekspozycja na semaglutyd u dorosłych z cukrzycą typu 2 wiąże się z mniej więcej dwukrotnym wzrostem ryzyka wystąpienia NAION w porównaniu z osobami nieprzyjmującymi leku. Odpowiada to około jednemu dodatkowemu przypadkowi NAION na 10 tys. osobolat leczenia; jeden osoborok odpowiada jednej osobie przyjmującej semaglutyd przez rok. Dane z badań klinicznych wskazują również na nieco wyższe ryzyko wystąpienia tej choroby u osób przyjmujących semaglutyd w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo (leczenie pozorowane).

EMA zaleciła zatem aktualizację informacji o produkcie dla leków semaglutydowych, aby uwzględnić NAION jako działanie niepożądane o częstości występowania „bardzo rzadkie”. Jeśli u pacjentów wystąpi nagła utrata wzroku lub szybkie pogorszenie wzroku podczas leczenia semaglutydem, powinni oni niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jeśli NAION zostanie potwierdzona, leczenie semaglutydem należy przerwać.

Potencjalny związek między semaglutydem a NAION oceniano w ramach działań podejmowanych po wydaniu pozwolenia (LEG) na podstawie oceny PSUR. Przegląd przeprowadził Komitet ds. Oceny Ryzyka Farmakoterapii (PRAC), który jest odpowiedzialny za ocenę kwestii bezpieczeństwa leków stosowanych u ludzi i który wydał zbiór zaleceń, które zostaną przesłane do Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP), odpowiedzialnego za kwestie dotyczące leków stosowanych u ludzi, który przyjmie opinię agencji. Opinia CHMP zostanie następnie przesłana do Komisji Europejskiej, która w odpowiednim czasie wyda ostateczną, prawnie wiążącą decyzję obowiązującą we wszystkich państwach członkowskich UE.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.