Wyślij
Udostępnij:
 
 
Chorostowska-Wynimko o tym, czy 6 proc. PKB przeznaczyć na profilaktykę czy nowoczesne terapię
Źródło: KL, Do Rzeczy
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 06.09.2018
 
 
- Widzę trzy kwestię wymagające działań. To profilaktyka, zapewnienie kompleksowości świadczonych usług zdrowotnych i zagwarantowanie jakości diagnostycznych procedur wysokospecjalistycznych - wyjaśnia prof. Joanna Chorostowska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Chorostowska-Wynimko w rozmowie z "Do Rzeczy" odpowiada na pytanie o to, czy 6 procent PKB na zdrowie powinno być przeznaczone na profilaktykę czy nowoczesne terapię.

- W kontekście mojej specjalności widzę trzy kluczowe kwestie wymagające zdecydowanych działań. Po pierwsze, profilaktyka, a zwłaszcza poprawa świadomości społecznej w zakresie czynników chorobotwórczych, których możemy unikać. Świetnym przykładem jest palenie tytoniu. Potrzebujemy atrakcyjnych, nowoczesnych i skutecznych działań edukacyjnych. Po drugie zapewnienie kompleksowości świadczonych usług zdrowotnych. Sprawnie prowadzona diagnostyka jest zwykle kluczem do skutecznego leczenia. Po trzecie zapewnienie adekwatnej jakości diagnostycznych procedur wysokospecjalistycznych, z zasady bardzo kosztochłonnych. W Polsce brak systemu kontroli i weryfikacji jakości tych usług - mówi prof. Chorostowska-Wynimko.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe