Dawid Żuchowicz/Agencja Wyborcza.pl

Co z aborcją? ►

Udostępnij:
– Koalicja Obywatelska złoży projekt ustawy, który pozwoli na bezpieczną aborcję do dwunastego tygodnia ciąży – zapowiedział premier Donald Tusk.
12 stycznia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Donald Tusk rozmawiał z dziennikarzami TVN24, TVP Info, i Polsat News – o prawa kobiet spytała Anita Werner z pierwszej stacji.

Fragment wywiadu do obejrzenia poniżej.– Koalicja Obywatelska złoży swój projekt ustawy, który pozwoli na bezpieczne przerwanie ciąży do dwunastego tygodnia – z pewnymi warunkami, ale zapewniając legalną i bezpieczną aborcję – poinformował premier Tusk.

Czy poprze go sejmowa większość?

– Pewnie nie – ocenił.

– Szymon Hołownia z Polski 2050 i Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego nie ukrywali, że mają inny pogląd niż przedstawiciele KO w tej sprawie. Każdy, kto głosował na te ugrupowania, nie mógł mieć wątpliwości, że politycy z tych partii są zwolennikami tak zwanego kompromisu aborcyjnego i referendum – wyjaśnił.

– Nie przekonałem Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza do tego, aby zaakceptowali te przepisy – dodał.

Co zatem się wydarzy?

– Niezależnie od tego, jakie będą losy ustawy, pracujemy na tym, by zmieniła się radykalnie praktyka postępowania w polskich szpitalach. Lekarze powinni mieć świadomość odpowiedzialności za bezpieczeństwo kobiet – podkreślił.

Aborcja legalna w dwóch przypadkach
Od 7 stycznia 1993 r. obowiązywała ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, czyli tak zwany kompromis aborcyjny – ograniczyła ona dostęp do zabiegów przerywania ciąży. Te były dopuszczalne w trzech przypadkach:
– gdy ciąża stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety – bez ograniczeń ze względu na wiek płodu,
– gdy badania lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu – do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej,
– gdy zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego – do dwunastego tygodnia od początku ciąży.

To prawo obowiązywało do 27 stycznia 2021 r., kiedy Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października 2020 r., w którym orzekł o niekonstytucyjności jednej przesłanki, czyli przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.