Sejm

Co z ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia? ►

Udostępnij:
Podczas drugiego czytania projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych zgłoszono poprawki, między innymi dotyczące współczynników zapisanych w tabeli płac – zdecydowano, że przedstawiciele sejmowej Komisji Zdrowia ponownie zajmą się przepisami.
Rozpoczął przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos, sprawozdając to, co działo się 25 maja, od godz. 10.30 do 15, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.

– Zajmowaliśmy się projektem ustawy, której oczekuje środowisko medyczne. Podczas kilkugodzinnych rozmów nie tylko posłów, lecz także przedstawicieli strony społecznej udało się przygotować projekt, który jest konsensusem między stanowiskami różnych grup. Udało nam się wypracować kompromis – powiedział poseł Tomasz Latos.

Potem rozpoczęła się dyskusja o dokumencie.

Zgłoszono między innymi również poprawkę dotyczącą współczynników płac dla pielęgniarek i lekarzy.

– Proponowane w rządowym projekcie zapisy są dalekie od oczekiwań. Przykład – współczynniki pracy 0,94 i niewiele więcej dla pielęgniarek i położnych nie spowodują, że powstrzymają się od rezygnacji z pracy w szpitalach. Dlatego sugerujemy zwiększenie tych wskaźników – zaznaczył Wojciech Maksymowicz z Polski 2050.

O projekcie mówili też – między innymi – Elżbieta Gelert i Zofia Czernow z Koalicji Obywatelskiej, Marek Rutka z Lewicy i Józefa Szczurek-Żelazko z Prawa i Sprawiedliwości.

Ostatecznie wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zaproponował, aby – ze względu na to, że zgłoszono poprawki – projektem ponownie zajęli się przedstawiciele sejmowej Komisji Zdrowia.

Posiedzenie zaplanowano na 26 maja, na godz. 9.30.

Sejmowa dyskusja do obejrzenia poniżej – część o projekcie ustawy trwała od 18.47 do 19.37.Transmisji nie można obejrzeć na niektórych telefonach komórkowych.

Przeczytaj także: „Transmisja z posiedzenia – wynagrodzenie minimalne czy historyczne podwyżki”, „Poprawki do ustawy o wynagrodzeniu minimalnym” i „Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.