
Coraz lepszy dostęp do innowacyjnych terapii
Tagi: | lek, leki, refundacja |
Z danych z platformy Access GAP 2025 wynika, że w naszym kraju poprawia się dostęp do innowacyjnych terapii. Przykłady: Polska osiągnęła 61 pkt, awansując na drugie miejsce wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej – jest za Czechami, a przed Węgrami i Słowacją, a także jako jedyne państwo z grupy konsekwentnie zmniejsza braki w tym zakresie.
Polska konsekwentnie zmniejsza braki w dostępie do nowoczesnych terapii i diagnostyki – wynika to z najnowszych danych na platformie Access GAP.
Łączny wskaźnik KPI zwiększył się do 61 pkt (z 58 pkt w 2024 r.) w stustopniowej skali, co przesuwa nasz kraj na drugie miejsce wśród państw Grupy Wyszehradzkiej.
O KPI
Łączny wskaźnik KPI Access GAP (w stustopniowej skali) obejmuje osiem równoważnych komponentów:
- ograniczenia we wskazaniach refundacyjnych,
- czas dostępu – czas od rejestracji do refundacji,
- zgodność z międzynarodowymi wytycznymi klinicznymi,
- programy dostępu indywidualnego,
- wzrost dostępu do nowych terapii,
- rozpowszechnienie nowych terapii,
- refundacja testów molekularnych,
- dostęp do zaawansowanej diagnostyki.
Polska plasuje się za Czechami, wyprzedzając Węgry i Słowację, która z pozycji wicelidera w 2024 r. spadła na ostatnie miejsce.
Efekty są widoczne w poszczególnych obszarach terapeutycznych.
W onkologii, mimo niewielkiego spadku średniego wyniku, Polska utrzymała pozycję lidera w regionie, zwłaszcza dzięki postępowi w leczeniu raka prostaty. Braki w dostępie do chorób rzadkich zmniejszyły się do historycznego poziomu 72 pkt, z rekordową poprawą w leczeniu SMA.
Wzrost wskaźnika KPI o 19 punktów w ciągu trzech lat (z 42 pkt w 2022 r. do 61 pkt w 2025 r.) to między innymi konsekwencja sukcesywnych inwestycji w refundację innowacyjnych terapii, a także lepszych warunków dostępu do diagnostyki.
Polska jest jedynym krajem Grupy Wyszehradzkiej, w którym braki w dostępie do innowacyjnych terapii się zmniejszyły.
Podczas gdy Czechy odnotowały spadek z 69 do 64 pkt, Węgry z 62 do 54 pkt, a Słowacja z 61 do 53 pkt, Polska poprawiła swój wynik o 3 pkt.
Zyskaliśmy najwięcej tam, gdzie wdrażano kompleksowe zmiany – refundacja testów molekularnych utrzymała się na poziomie 95 proc., co czyni nas liderem w grupie (ex aequo z Czechami).
Wskaźnik dotyczący dostępu do zaawansowanej diagnostyki pozostaje najwyższym w regionie (66,7 pkt). Coraz mniejsze są też restrykcje refundacyjne (48,9 pkt – wzrost o ponad 3 pkt).
O Access GAP
Access Gap to interaktywna platforma internetowa, na której prezentowany jest dostęp do innowacyjnych leków i rozwiązań diagnostycznych w dwunastu obszarach terapeutycznych.
Dane w przystępny sposób obrazują zróżnicowane aspekty diagnostyki i leczenia chorób onkologicznych, rzadkich i przewlekłych.
Platforma jest dostępna na stronie internetowej: www.gapv4.eu.
Przeczytaj także: „Nowelizacja ustawy refundacyjnej – ponad 30 zmian deregulacyjnych”.