Wyślij
Udostępnij:
 
 
Cukrzyca potrzebuje edukacji
 
Działy: Aktualności
- Cukrzyca wymaga edukacji rodziców, nauczycieli i całego społeczeństwa. Wszystko po to, aby osoby chore na cukrzycę były bezpieczne – powiedział prof. dr hab. Piotr Fichna, kierownik Kliniki Diabetologii i Otyłości Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podczas konferencji prasowej otwierającej XVIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego rozpoczynającego się na terenie MTP.
W kraju mamy obecnie 1100 lekarzy diabetologów i około 1000 ambulatoryjnych poradni diabetologicznych. Do tego dochodzi jeszcze około 3500 wykwalifikowanych pielęgniarek diabetologicznych. – Możemy już powiedzieć, że w Polsce istnieje w miarę sprawny system opieki diabetologicznej – mówił prof. dr hab. Maciej Małecki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. – Ministerstwo Zdrowia przystąpiło nawet do wprowadzenia Programu Zespołu Stopy Cukrzycowej i wkrótce powstanie 30 gabinetów stopy cukrzycowej. W Polsce rocznie amputuje się około 6 tysięcy stóp z powodu cukrzycy.

W cukrzycy jednak najważniejsza jest edukacja, ponieważ choroba ta diagnozowana jest zwykle zbyt późno, gdy dokona ona już poważnego spustoszenia w organizmie.- Dlatego Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej opracowało standardy edukacji diabetologicznej – powiedział Beata Stepanow, przewodnicząca stowarzyszenia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe