Wyślij
Udostępnij:
 
 

Częstochowa będzie pomagać niepłodnym parom

Źródło: wyborcza.pl, TK
Redaktor: Tomasz Kotliński |Data: 04.01.2016
 
 
Częstochowa w 2016 roku będzie pomagać niepłodnym parom poprzez dofinansowywanie zabiegów in vitro. Jest duże zainteresowanie mieszkańców, bo rząd chce zlikwidować podobny ministerialny program.
Od 2012 roku obowiązuje specjalny trzyletni program, który dofinansowuje niepłodnym parom zabiegi in vitro. Rząd Donalda Tuska wykorzystał przykład Częstochowy i wprowadził od lipca 2013 roku program dopłat do zabiegów in vitro.

30 grudnia 2015 roku rada miasta Częstochowa uchwaliła budżet na rok 2016 – miasto będzie nadal dofinansowywać zabiegi in vitro. Częstochowa dofinansowuje procedury in vitro od 2012 roku. Jest pierwszym miastem, które przyjęło takie rozwiązanie. W wyniku programu dofinansowywania in vitro urodziło się w Częstochowie 12 dzieci. Dzięki programowi rządowemu w całej Polsce urodziło się 3 tysiące dzieci.

W listopadzie 2015 roku zatwierdzono nowy program dopłat. Przeciwko zatwierdzeniu programu opowiedzieli się radni PiS, którzy wnioskowali, żeby pieniądze przeznaczone na in vitro przekazać na badania genu BRCA1. Gen ten u kobiet zwiększa prawdopodobieństwo do zachorowania na raka piersi i jajników, u mężczyzn na nowotwór prostaty. O dofinansowanie zabiegów in vitro mogą ubiegać się małżeństwa i nieformalne pary. Dopłata wynosi 5 tyś zł.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.