Czy i jak karać lekarzy za to, że nie zbierają punktów za samokształcenie

Udostępnij:
W teorii jest tak, że lekarze mają obowiązek samokształcenia i wylegitymowania się zebraniem konkretnej liczby punktów edukacyjnych. W praktyce jeśli tego nie zrobią, nic się nie dzieje.
Bo nie ma kary i lekarzowi, który obowiązku nie dopełni przysłowiowy włos z głowy nie spadnie. Zwróciła na to uwagę firma „Technologie Innowacje Medycyna-Polska” w specjalnej petycji, proponując by lekarzy nie przestrzegających przepisu karać grzywną równą pięciokrotności składki na samorząd. Resort odpowiedział wymijająco: - Trwają prace, rozmawiamy z NIL.

Jak powinny wyglądać nowe przepisy? Zapytaliśmy ekspertów.

Jakub Szulc, dyrektor life sciences w EY Poland, były wiceminister zdrowia:
- Nauki medyczne rozwijają się w postępie logarytmicznym i nie wyobrażam sobie by lekarz, który zakończył specjalizację 20 lat temu mógł do dzisiaj polegać wyłącznie na wiedzy, którą wtedy zdobył. Celowo mówię o specjalizacji, bo właśnie na niej w praktyce kończy się system, w którym nasze państwo sprawdza i weryfikuje umiejętności lekarza. A konieczność dalszego rozwoju i wzbogacania wiedzy przez lekarza po ocenie specjalizacyjnej jest przecież ewidentna.

Obecny system weryfikacji tych nowo nabywanych umiejętności nie działa dobrze, a zatem wymaga zmian. Jest okazja do refleksji i poprawy. Nie jestem jednak pewien, że efektem tej refleksji powinno być penalizowanie lekarzy. Praktyka wskazuje, że od karania skuteczniejsze jest motywowanie pozytywne.

Ewa Książek-Bator, członek zarządu Polskiej Federacji Szpitali:
- Obecny system oceny umiejętności i wiedzy lekarzy wymaga gruntownej renowacji. Jest nieskuteczny. Większość chce zdobywać nową wiedzę, robi to – np. uczestnicząc w kongresach i konferencjach. Problemy do rozwiązania to po pierwsze system przyznawania punktów edukacyjnych, a po drugie: co zrobić z tymi, którzy o aktualizowanie swojej wiedzy nie dbają. Nie mam zdania – czy i jak karać lekarzy za to, że nie zbierają punktów za samokształcenie. Ale oczywistym dla mnie jest to, że skoro obecny system weryfikacji umiejętności lekarzy nie działa, trzeba go zmienić.

Przeczytaj także: "Lekarz nieukiem? Nie ma problemu, prawa do wykonywania zawodu nie straci".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.