Wyślij
Udostępnij:
 
 
Dają podwyżki, zwiększa się płaca minimalna w ochronie zdrowia
Źródło: Dziennik Polski
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 16.07.2019
 
 
Rząd przyjmuje projekt zmian w ustawie o minimalnych pensjach medyków. Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacja ustawy zakłada, że najsłabiej zarabiający dostaną podwyżki.
- Dotyczy to lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów czy diagnostów. Planowane podwyżki będą efektem "odmrożenia" kwoty bazowej, wykorzystywanej do obliczania minimalnych wypłat medyków – opisuje "Dziennik Polski".

Pierwotnie zakładano, że kwota bazowa zostanie zamrożona do przyszłego roku na poziomie 3,9 tys. zł. Nowelizacja umożliwi jej podniesienie do 4,2 tys. zł.

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, dyrektorzy poradni i szpitali jeszcze latem będą musieli podnieść pensje najsłabiej zarabiających pracowników o kwotę wynoszącą co najmniej 20 proc. różnicy między obecną wypłatą, a nowo ustaloną minimalną pensją.

Jak działa kwota bazowa?
Zgodnie z ustawą minimalne płace to iloczyn wskaźnika przypisanego danym grupom zawodowym i właśnie kwoty bazowej. Do określonego w ustawie minimum dochodzi się stopniowo, co roku 1 lipca podwyższając płace będące poniżej tej kwoty. Docelowa wartość ma być osiągnięta w 2022 r.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe