Karina Zawadzka

Dane medyczne umożliwią prognozowanie zdrowia pacjentów w Polsce ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Marzena Sygut-Mirek
|
– Jeden z pięciu obszarów „Programu e-zdrowia na lata 2022–2027” jest poświęcony danym – mówił dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia Piotr Węcławik, zapowiadając wykorzystywanie ich do prognozowania zdrowia pacjentów.
Przedstawiciel resortu zdrowia – podczas sesji „Digitalizacja – na ile przełomowe innowacje technologiczne pomogą rozwiązać obecne problemy ochrony zdrowia”, która odbyła się w trakcie Priorytetów w Ochronie Zdrowia 2023 – przypomniał, że „Program e-zdrowia na lata 2022–2027” jest pewną kontynuacją programu „Zdrowa przyszłość”, a jego celem jest przede wszystkim systematyzowanie usług w obszarze e-zdrowia. Dodatkowo w dokumencie wskazano pacjenta jako najważniejszy podmiot w tym systemie.

– W programie pojawia się wielokrotnie nadrzędność pacjenta oraz personelu medycznego, który służy temu pacjentowi – zauważył dyrektor Piotr Węcławik.

Odnosząc się do sztucznej inteligencji, cyfryzacji i baz danych, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia podkreślił, że „w obszarze tym bardzo dużo mówi się o danych, które są potrzebne do diagnozy, do kontynuacji leczenia pacjenta, ale także o danych wtórnych, które są wykorzystywane na etapach analiz, raportowania, pewnych rejestrów medycznych umożliwiających prognozowanie zdrowia pacjentów w Polsce”.

– Pamiętajmy, że zbieramy dane po to, aby służyć pacjentowi, personelowi medycznemu, a także sztucznej inteligencji – dodał.

Fragment wystąpienia dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia – z konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2023, która odbyła się 25 stycznia – do obejrzenia poniżej.Więcej o sesji „Digitalizacja – na ile przełomowe innowacje technologiczne pomogą rozwiązać obecne problemy ochrony zdrowia”, w newsie: „Pilnie potrzebujemy cyfrowych bliźniaków pacjenta – zyska na nich i pacjent, i lekarz”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.