Materiały prasowe

Dla kogo statuetka Pozytywnie Otwartych?

Udostępnij:
Z powodu pandemii COVID-19 coraz mniej mówi się o HIV – to niedobrze, bo w 2020 r. liczba testów w kierunku zakażenia tym wirusem zmniejszyła się o prawie połowę, a nieleczony, nadal prowadzi do rozwoju pełnoobjawowego AIDS i śmierci. Podstawą walki z epidemią jest edukacja, a do jej poprawy ma się przyczynić jedenasta edycja konkursu Pozytywnie Otwarci.
Konkurs właśnie się rozpoczął i potrwa do końca czerwca 2021 r. – jest okazją dla placówek ochrony zdrowia, samorządów i NGO na zgłaszanie projektów dotyczących HIV/AIDS.

Ekspercka kapituła wybierze najlepsze pomysły, a ich twórcy otrzymają środki na realizację. Fundatorem grantów jest firma Gilead Sciences Poland, która dotychczas przeznaczyła na ten cel około 2 mln zł.

– Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny nieprzerwanie odnotowuje nowe zakażenia HIV, ich średnia roczna liczba w ostatnich pięciu latach to 1387. To znaczy, że dziennie trzech, czterech Polaków dowiaduje się o swoim seropozytywnym statusie. Na szczęście dziś ten wirus nie jest śmiertelny dzięki skutecznemu leczeniu – ale żeby się leczyć, trzeba o zakażeniu wiedzieć, czyli mieć świadomość, że warto zrobić test. Dlatego wspieramy najlepsze projekty edukacyjne dotyczące HIV/AIDS. Od początku istnienia konkursu Pozytywnie Otwarci nagrodziliśmy ponad 100 projektów – mówi Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci, zachęcając do konkursu.
Czego dotyczyć będzie w 2021 r.?

Tym razem kapituła zachęca do przesyłania projektów dotyczących:
– działania mającego na celu szersze otwarcie społeczności HIV+ na osoby z nowo wykrytym zakażeniem oraz tworzenie innowacyjnych platform komunikacji skierowanych do tej grupy społecznej,
– działania na rzecz profilaktyki HIV prowadzonego w przestrzeni publicznej z wykorzystaniem rozwiązań technologicznych pozwalających na docieranie do szerokich grup odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem osób w wieku 18-40 lat.
– efektywnej promocji testowania w kierunku zakażenia HIV w obliczu drastycznego zmniejszenia się liczby testów wykonanych w pandemii COVID-19,
– edukacji osób seropozytywnych w zakresie zdrowego życia z wirusem, a w szczególności chronienia się przed skutkami chorób towarzyszących zakażeniu HIV, które mogą pojawiać się w czasie długoletniej terapii ARV,
– edukacji wchodzącej w dorosłość młodzieży żyjącej z HIV wobec zagrożenia stygmatyzacją oraz konieczności podejmowania przez nich samodzielnych już decyzji o kontynuacji terapii i wchodzeniu w związki partnerskie.

Biuro konkursu czeka na zgłoszenia do 30 czerwca – można je wysyłać na adres poczty elektronicznej biuro@pozytywnieotwarci.pl. Dodatkowych informacji udziela Andrzej Kropiwnicki pod numerem telefonu 603 663 822.

Wszelkie szczegóły, regulamin i formularz zgłoszeniowym dostępne są na stronie internetowej: www.pozytywnieotwarci.pl.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.