Dzień dobry
Dołącz do nas w mediach społecznościowych:
Udostępnij

Domy narodzin i porody domowe – ważne zarządzenie

123RF

Minister zdrowia wydał zarządzenie powołujące Zespół do spraw Domów Narodzin i Porodów Domowych, którego zadaniem jest określenie zasad ich funkcjonowania zapewniających bezpieczeństwo matek i dzieci w przypadkach porodów poza szpitalami.

W Ministerstwie Zdrowia pracują nad kolejnymi pomysłami dotyczącymi opieki nad kobietami w ciąży i położnictwa. Chodzi między innymi domy narodzin prowadzone przez położone i regulację przepisów dotyczących porodów domowych – „Menedżer Zdrowia” informował o tym w tekstach „700 porodów rocznie i...”, „Już nie pokoje narodzin, ale domy” „Co nowego w sprawie porodówek?”.

Choć eksperci już od jakiegoś czasu zajmują się tymi rozwiązaniami, to dopiero 3 czerwca opublikowano zarządzenie ministra zdrowia w sprawie powołania Zespołu do spraw Domów Narodzin i Porodów Domowych.

Zapisano w nim, że porody pozaszpitalne mają być opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a zespół ma określić zasady ich funkcjonowania zapewniające bezpieczeństwo matek i dzieci. 

Przewodniczącą zespołu została prof. Grażyna Iwanowicz-Palus, konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego.

Powołano do niego także:

  • prof. Ewę Wender-Ożegowską, konsultant krajową w dziedzinie położnictwa i ginekologii,
  • położną Karolinę Kardasz,
  • położną Dorotę Fryc,
  • położną Barbarę Baranowską,
  • położną rodzinną Ewę Janiuk,
  • położną rodzinną Katarzynę Dąbrowską-Kuczyńską.

Organizacje pozarządowe będą reprezentowały:

  • Joanna Pietrusiewicz, prezes Fundacji Rodzić po Ludzku,
  • Anna Furmaniuk, wiceprezes Fundacji Matecznik.

W zespole zasiadły także:

  • Grażyna Bączek, dyrektor do spraw położnych i pielęgniarek Centrum Medycznego „Żelazna”,
  • Edyta Dzierżak-Postek, kierownik Przyszpitalnego Domu Narodzin Centrum Medycznego „Żelazna”,
  • Wojciech Puzyna, prezes Centrum Medycznego „Żelazna”.

W pracach zespołu będą uczestniczyli także przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia, Departamentu Równości w Zdrowiu w Ministerstwie Zdrowia oraz sekretarz zespołu – przedstawiciel Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia.

Pierwsze posiedzenie zespołu ma zostać zwołane przez przewodniczącą nie później niż po 30 dniach od wejścia w życie zarządzenia, a propozycje rozwiązań systemowych powinny być przekazane ministrowi do końca marca 2027 r.

Projekt w całości poniżej.



Przeczytaj także: „Czy na Podkarpaciu opłaca się być w ciąży (i utrzymywać porodówki)”„Porodówki – czas trudnych decyzji”„Porodówki do zamknięcia – 2025” i „Czy na Podkarpaciu opłaca się być w ciąży (i utrzymywać porodówki)”.

Więcej o porodówkach po kliknięciu w poniższy baner.

Działy: Aktualności w Menedżer Zdrowia Aktualności
Tagi: Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia zarządzenie ministra zdrowia z 3 czerwca 2026 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw Domów Narodzin i porodów domowych co z tymi porodówkami porody domowe domy narodzin Grażyna Iwanowicz-Palus Ewa Wender-Ożegowska Karolina Kardasz Dorota Fryc Barbara Baranowska Ewa Janiuk Katarzyna Dąbrowska-Kuczyńska Joanna Pietrusiewicz Anna Furmaniuk Grażyna Bączek Edyta Dzierżak-Postek Wojciech Puzyna