Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Dziewiątka POL, czyli palące problemy ochrony zdrowia

Źródło: NIL
Autor: Monika Stelmach |Data: 10.12.2020
 
 
Wprowadzenie systemu „no fault”, wzrost nakładów na zdrowie do 6,8 proc. PKB, zmniejszenie biurokratycznych obciążeń personelu medycznego oraz leczenie pacjentów z innymi chorobami niż COVID-19 – to główne postulaty Porozumienia Organizacji Lekarskich.
W związku z narastającymi od lat zaniedbaniami w ochronie zdrowia, które uwypukliła pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, największe organizacje lekarskie postanowiły wspólnie zabrać głos w ramach Porozumienia Organizacji Lekarskich (POL).

– Wspólnie chcemy zaprotestować przeciw temu co się dzieje, nie od dziś, w polskim systemie ochrony zdrowia. Od dawna polski system ochrony zdrowia jest na granicy, a w chwili obecnej doszło do zapaści w wielu jego obszarach. Epidemia jeszcze bardziej uwidoczniła problemy – mówił podczas konferencji prasowej prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Samorządy lekarskie opracowały tzw. dziewiątkę POL-u, którą w pierwszej kolejności, zdaniem środowiska medycznego, powinien zająć się resort zdrowia. Apelują do decydentów o następujące zmiany:

1. Zagwarantujcie wszystkim medykom środki do leczenia i ochrony niezależnie od typu placówki.
2. Zagwarantujcie ubezpieczenia personelu medycznego na wypadek trwałej choroby nabytej w trakcie udzielania świadczeń lub śmierci.
3. Zagwarantujcie bezpieczeństwo prawne lekarzom zgłaszającym powikłania a pacjentom szybką ścieżkę naprawy szkody.
4. Zagwarantujcie przejrzyste i jednoznaczne zasady wynagradzania.
5. Nie każcie nam określać i odpowiadać za wysokość refundacji wypisywanego leku.
6. Zagwarantujcie wzrost wydatków na ochronę zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB nie wliczając w to wydatków związanych z epidemią już w 2021 r.
7. Ograniczcie biurokrację.
8. Zagwarantujcie klarowny proces rekrutacji na specjalizację i kierowania na rezydenturę oraz jasno określony przebieg szkolenia.
9. Zmieńcie organizację systemu opieki zdrowotnej oraz procedury organizacyjne w COVID-19.

Porozumienia Organizacji Lekarskich (POL) tworzą: Naczelna Izba Lekarska, Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Rezydentów, Porozumienie Chirurgów SKALPEL.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.Lekarskich tworzy: Naczelna Izba Lekarska, Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Rezydentów oraz Porozumienie Chirurgów „Skalpel”.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe