E-zwolnienia pod koniec roku

Udostępnij:
Projekt ustawy, który pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zakłada przesunięcie terminu wejścia w życie e-zwolnień na 1 grudnia 2018 roku.
- Zgodnie z obowiązującym prawem papierowe zwolnienia przejdą do historii od 1 lipca. Od tego dnia lekarze będą wystawiali zwolnienia wyłącznie elektronicznie. Dotychczas lekarz miał wybór między wystawieniem tradycyjnego, papierowego zwolnienia a wprowadzeniem do systemu informatycznego zwolnienia elektronicznego - informuje "Rzeczpospolita" i przypomina, że organizacje lekarskie apelowały o pozostawienie po 1 lipca możliwości wystawiania papierowych zwolnień. Argumentowały to między innymi tym, że część lekarzy w wieku emerytalnym może mieć kłopot z wystawianiem zwolnień elektronicznych. Problem dotyczy szczególnie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, tam bowiem średnia wieku lekarzy jest najwyższa.

Co o e-zwolnieniach i przesunięciu termu twierdzi sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny?
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki zwrócił uwagę, że coraz więcej lekarzy wystawia elektroniczne zwolnienia. - Proces ten przebiega w dość dynamiczny sposób. Około 25 procent lekarzy wystawia zaświadczenia w formie elektronicznej, ale nie jest to tempo, które by nas satysfakcjonowało. Chcielibyśmy, żeby było ono szybsze - powiedział Zieleniecki i zaznaczył, że ministerstwo popiera przesunięcie terminu wejścia w życie elektronicznych zwolnień. - Popieramy ten projekt, uważamy, że ten okres przejściowy należy wydłużyć o kolejne pięć miesięcy - stwierdził Zieleniecki, którego cytowała "Rzeczpospolita".

Z kolei wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia chciałoby, aby informatyzacja systemu zdrowia przebiegała w płynny sposób i nie odbiła się negatywnie na pacjentach. Podkreślił, że wystawianie przez lekarzy e-zwolnień wzrosło, kiedy ZUS wprowadził specjalny certyfikat, który pozwala uwierzytelniać zwolnienia.

- Cieszyński przypomniał, że do konsultacji został skierowany inny projekt, który zakłada, że zaświadczenie lekarskie, w tym zwolnienie, będą mogli wystawiać asystenci medyczni. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - informuje "Rzeczpospolita".

Przeczytaj także: "Piotr Watoła: Nie akceptujemy 1 lipca jako początku wypisywania e-zwolnień".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.