Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
Emilewicz: RTR jeszcze w tej kadencji parlamentu
Autor: Krystian Lurka |Data: 09.05.2019
 
 
- Rząd jest zdeterminowany, aby wprowadzić Refundacyjny Tryb Rozwojowy jeszcze w tej kadencji parlamentu – zapowiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. RTR zakłada dziesięć zachęt dla firm farmaceutycznych, by inwestowały w Polsce. Projekt regulacji ma zostać przekazany do resortu zdrowia i wkrótce trafić do konsultacji społecznych.
Emilewicz o RTR powiedziała podczas środowego (8 maja) posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Dłuuuuuugo, bo...
- Prace nad tym rozwiązaniem trwają długo, ale mówimy o budżecie równym wydatkom na obronność. Dlatego każde przesunięcie wymaga precyzyjnych analiz. Nie ma gotowych rozwiązań, które można przekopiować do naszego systemu - zaznaczyła minister Emilewicz. I podkreśliła, że celem przygotowanego RTR ma być wsparcie bezpieczeństwa lekowego kraju oraz badań i rozwoju, zapewnienie długofalowej stabilizacji systemu i zagwarantowanie bezpieczeństwa dla finansów publicznych.

Wyjaśniła, że beneficjantami RTR mają być grupy kapitałowe. Będą one kwalifikowane do trzech kategorii A,B i C. Zarówno podmioty zagraniczne, jak i krajowe będą mogły aplikować o status Partnera Polskiej Gospodarki. System scoringowy oparty na miernikach ilościowych będzie co roku typował partnerów, których ocena będzie sięgać ostatnich pięciu lat. Co to oznacza? - Przedsiębiorca, który inwestował w ciągu ostatnich pięciu lat będzie miał gwarancję udziału w programie RTR, nawet jeśli obecnie te inwestycje zaprzestał - wyjaśniła Emilewicz. I dodała, że opracowywany system uwzględnia dwie odrębne grypy, to jest firmy innowacyjne i te produkujące leki generyczne, które będą w odpowiedni sposób dowartościowane.

RTR zakłada dziesięć zachęt, w tym finansowe – jak premia.

A wkrótce...
- Premier Morawiecki jest mocno zdeterminowany, aby RTR wprowadzić, i gdy tylko oba resorty zdrowia i przedsiębiorczości dojdą do porozumienia co do ostatecznego kształtu mechanizmu, wówczas zostanie on przyjęty - zapowiedziała Emilewicz. I zapewniła: - Wkrótce projekt trafi do konsultacji, które nie będą w żaden sposób przyspieszone i powstanie przestrzeń do tworzenia tego instrumentu.

Relację z posiedzenia można obejrzeć na stronie sejmowej w zakładce: Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego - prezentacja raportu dotycząca doświadczeń innych krajów.

Przeczytaj także: "Marcin Czech o tym, dlaczego nie wprowadzono RTR" i "Lekowy przykład z Hiszpanii".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe