GUS: Nie stać nas na leczenie? Co trzynasty chory przerywa terapię

Udostępnij:
Co trzynasty chory przerywa terapię z powodu zbyt długiego czasu oczekiwania na wizytę i braku funduszy na leczenie prywatne. Wielu pacjentów nie wykupuje także przepisanych leków.
Co 5 lat GUS przeprowadza Europejskie Ankietowe Badania Zdrowia. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, prawie co czwarty mieszkaniec Polski potrzebujący opieki zdrowotnej doświadczył opóźnień w dostępie do niej z powodu zbyt długiego okresu oczekiwania na wizytę i takie sytuacje dotyczyły głównie osób dorosłych (w przypadku dzieci - tylko co 9) oraz osób przewlekle chorych o nienajlepszym zdrowiu.

Szczególnie negatywnie odbierane są kolejki do świadczeń. maja one swoją szkodliwość, ponieważ w czasie oczekiwania na usługę pogarsza się stan zdrowia chorego.

W badaniu EHIS zadano pytania czy zdarzyły się sytuacje, że z powodów finansowych respondenci nie mogli skorzystać z podstawowych usług zdrowotnych. Takie sytuacje są częste. Jak wskazują wyniki badania, co 13 osoba potrzebująca opieki medycznej, sprawowanej przez lekarza, musiała z niej zrezygnować właśnie z powodów finansowych. W przypadku opieki dentystycznej taką sytuację wskazała co 9 osoba potrzebująca. Przypadek braku pieniędzy na wykupienie leków przepisanych na receptę dotyczył co 12 osoby. Problem sfinansowania potrzebnych świadczeń rzadko dotyczył opieki zdrowotnej dla dzieci. Takie przeszkody stosunkowo często deklarowały osoby starsze, chore przewlekle i poważnie niesprawne, równie częściej mieszkańcy miast niż wsi (za wyjątkiem możliwości wykupienia leków na receptę) - pisze gazeta

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, w szczególnej sytuacji znajdują się pacjenci onkologiczni. Według badań przeprowadzonych przez Fundację Alivia 90 proc. badanych onkologów w Polsce występuje problem braku dostępu do niektórych nowoczesnych leków onkologicznych, a 95 proc. twierdzi, że występuje problem polegający na ograniczeniu dostępu leków. Z kolei 97 proc. lekarzy twierdzi, że ich pacjenci mogliby odnieść korzyść terapeutyczną w przypadku bardziej swobodnego dostępu do leków onkologicznych (wśród najczęściej wymienianych są wydłużenie czasu życia, czasu do progresji choroby oraz zwiększenie jakości życia pacjentów). .
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.