Wyślij
Udostępnij:
 
 

Giganci światowej onkologii przedstawią wyniki badań

Źródło: EG
Redaktor: Ewa Gosiewska |Data: 11.02.2016
 
 
O postępie w onkologii w ostatnich pięciu latach, o immunoterapii i leczeniu ukierunkowanym a także o badaniach wiodących ośrodków onkologicznych zaangażowanych w organizację Międzynarodowego Kongresu Współczesnej Onkologii mówią naukowi opiekunowie tego wydarzenia: prof. Andrzej Mackiewicz oraz prof. Maciej Wiznerowicz.
Naukowcy z uznanych, międzynarodowych ośrodków onkologicznych: MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Instytutu Gustave Roussy w Paryżu wesprą merytorycznie zbliżający się Kongres (16-18 marca).

- Instytut Gustave Roussy w Paryżu uważany jest za najważniejszy instytut onkologiczny w Europie. To wiodący ośrodek, który prowadzi badania kliniczne najnowszych leków i preparatów. Rozwija własne nowatorskie metody leczenia, ostatnio koncentrujące się na wpływie flory bakteryjnej zlokalizowanej w jelitach człowieka a reakcji na różnego rodzaju terapie.- mówi prof. Andrzej Mackiewicz, Kierownik Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów w Wielkopolskim Centrum Onkologii oraz Kierownik Katedry Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Podobnym rangą jest MD Anderson Cancer Center w Houston, który obok paryskiej jednostki podjął się współpracy przy Kongresie Współczesnej Onkologii.
- W ośrodku w Houston leczy się praktycznie wszystkie rodzaje raka, prowadzi się ponad połowę wszystkich prób klinicznych w Stanach Zjednoczonych. Wiele jest rocznie aktywnych protokołów klinicznych, w których zaangażowanych jest ponad 10 tys. chorych. To nie tylko ośrodek, gdzie leczy się najnowocześniejszymi metodami, ale też prowadzi badania translacyjne. – zdradza prof. Maciej Wiznerowicz, Kierownik Pracowni Terapii Genowej w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu.

Naukowcy przekonują, że obecnie co piąty a w przyszłości co czwarty obywatel świata umrze na nowotwór.
-Przez ostanie 50 lat niewiele działo się w onkologii. Wraz z postępem technologicznym i poznawaniem genomu wykryto uszkodzenia w genach, które są odpowiedzialne za niekontrolowany wzrost komórek tworzących guzy. Rozwinęły się technologie hamowania aktywności tych mutacji aby opanować wzrost komórek nowotworowych i je eliminować. Niewątpliwie ostatnie 5 lat jest przełomowe w leczeniu chorób nowotworowych. –zauważa prof. Andrzej Mackiewicz.

Jednym z zagadnień, które zostaną poruszone na Kongresie będą najnowsze doniesienia dotyczące immunoterapii. Jak przekonują naukowcy tutaj postęp jest ogromny. To nadzieja dla chorych.
- Zahamowanie punktów kontroli immunologicznej przy pomocy nowoczesnych leków w postaci tzw. przeciwciał monoklonalnych powoduje to, że u części pacjentów te guzy przestają rosnąć. Niestety nie udaje się to u wszystkich pacjentów a stosowanie tych leków ma dużo działań niepożądanych. Układ odpornościowy jest przez nas poznany, ale jest cała masa nowych mechanizmów, które są niemal codziennie odkrywane. – dodaje prof. Andrzej Mackiewicz.

Z kolei prof. Maciej Wiznerowicz zauważa, że dynamiczny rozwój immunoterapii jest jednym z koni pociągowych rozwoju onkologii klinicznej w ostatnich latach oraz dostępności tych metod leczenia, które aktywują układ immunologiczny i powodują wyleczenie chorego. Istotne jest powstanie nowych leków małocząsteczkowych swoiście wyłączających białka nadaktywne. Prof. Maciej Wiznerowicz podkreśla także istotę badań genomicznych, które od pięciu lat są prowadzone na świecie.

- Projekt Atlasu genomu raka, w którym uczestniczymy wspólnie z ośrodkiem w Houston jak i wieloma innymi na całym świecie, umożliwił stworzenie atlasu wszystkich zmian molekularnych w najgroźniejszych i najczęściej występujących typach raka. Uczestniczymy w analizach będących kontynuacją projektu Atlas Genomu Raka, w których bada się wybrane cechy nowotworów. Szukamy wspólnego mianownika dla choćby raka piersi i raka jajnika. To także będzie przedmiotem dyskusji na naszej konferencji.- zachęca do udziału w Kongresie prof. Maciej Wiznerowicz.

Szczegółowy program dostępny na stronie Międzynarodowego Kongresu Współczesnej Onkologii.

Rozmowa Ewy Gosiewskiej z Andrzejem Mackiewiczem i Maciejem Wiznerowiczem do obejrzenia poniżej:

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe