Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ile w Polsce wykonuje się aborcji?

Źródło: KL, Sejm.gov.pl
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 25.09.2018
 
 
- W 2017 roku przeprowadzono w Polce łącznie 1057 zabiegów przerywania ciąży - poinformował resort zdrowia w odpowiedzi na interpelację poseł Anny Siarkowskiej z PiS. Wskazaniem do większości zabiegów było prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko wyjaśniła, że zgodnie z danymi zgromadzonymi przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w oparciu o formularze sprawozdawcze opracowywane w związku z realizacją programu badań statystycznych statystyki publicznej na 2017 rok, w przywołanym roku przeprowadzono łącznie 1057 zabiegów przerywania ciąży. Jakie był powody? Nie odnotowano przypadku przerwania ciąży w sytuacji, gdy zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, ale w związku z zagrożeniem życia lub zdrowia kobiety ciężarnej wykonano 22 zabiegi przerwania ciąży. Prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu było przesłanką do wykonania łącznie 1035 zabiegów przerywania ciąży.

Najczęstszym rozpoznaniem była trisomia 21 bez współistniejących wad somatycznych (255 przypadków), trisomia 21 ze współistniejącymi wadami somatycznymi (104 przypadki), wady mnogie (196 przypadków), wada izolowana (181 przypadków), trisomia 13 lub trisomia 18 ze współistniejącymi wadami somatycznymi (85 przypadków), trisomia 13 lub trisomia 18 bez współistniejących wad somatycznych (76 przypadków).

Przeczytaj także: "Chazan i Bukiel o wierze, aborcji i nagonce na katolickich lekarzy" i "Wanda Półtawska: Aborcja to nie jest sprawa kobiety, a mężczyzny. Dziecko powstaje impulsem komórki męskiej".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe