iStock

Kolejki do lekarzy – sprawozdanie płatnika

Udostępnij:
Mimo że pieniędzy na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i leczenie szpitalne jest coraz więcej, kolejki nie zmniejszają się – ponad 3,7 mln pacjentów na koniec 2022 r. oczekiwało na wizytę do poradni specjalistycznych, a 628 tys. do przyjęcia na oddziały szpitalne.
Narodowy Fundusz Zdrowia publikuje sprawozdanie z działalności Departamentu Kontroli za czwarty kwartał 2022 r. – są w nim informacje, jak długie były kolejki do poradni i szpitali w podziale na przypadki pilne i stabilne.

Ambulatoryjna opieka specjalistyczna
Z zestawienia wynika, że najwięcej osób na cito czekało do poradni neurologicznej – aż 37 394. W kolejce do kardiologa zapisanych jako pilnych było 28 489 pacjentów, a jako stabilnych – 180 911, a do poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej odpowiednio – 28 292 i 161 919 osób. Z kolei na wizytę u okulisty czekało na cito 20 654 pacjentów, a jako przypadki stabilne – 404 316.

Przeciętny okres oczekiwania pacjenta do poradni neurologicznej dla przypadków stabilnych wyniósł 62 dni, do poradni chorób tarczycy – 230 dni, do endokrynologa – 174 dni, a do poradni kardiologicznej – 104.

Udostępniamy zestawienie.



Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Czas oczekiwania – ambulatoryjna opieka specjalistyczna.

Oddziały szpitalne
Ze sprawozdania wynika, że najwięcej osób zakwalifikowanych było jako przypadek stabilny i oczekiwało na przyjęcie na oddział otorynolaryngologiczny – aż 83 977 osób, na chirurgię urazowo-ortopedyczną – 83 462 osoby, a chirurgię ogólną – 65 794 osoby.

Z kolei na listę przypadków pilnych najwięcej wpisanych było pacjentów oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej – aż 28 127 osób. Dużo osób było też w kolejkach do oddziałów neurochirurgicznych (8221) i otorynolaryngologicznych (5330).

Mediana średniego rzeczywistego czasu oczekiwania na przyjęcie pacjenta pilnego do szpitala wyliczona dla większości oddziałów wynosiła zero. Inaczej jednak było w chirurgii urazowo-ortopedycznej – pilni pacjenci musieli czekać przeciętnie 13 dni, na oddział neurochirurgii – 14 dni, otorynolaryngologii – 7 dni.

Udostępniamy zestawienie.



Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Czas oczekiwania – oddziały szpitalne.

Pieniądze
Przypomnijmy – łącznie o ponad 46,5 proc. więcej pieniędzy przeznaczył w minionym roku NFZ na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, a o ponad 7 proc. więcej na leczenie szpitalne.

Sprawozdanie jest dostępne na stronie: www.nfz.gov.pl/uchwala-nr-82023iv.

Przeczytaj także: „Pacjent czeka dłużej niż 30 minut – oddają mu pieniądze za wizytę”, „Więcej pieniędzy – dłuższe kolejki” i „Polacy w kolejkach – raport”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.