Kornowska: Popieramy rezydentów w dążeniu do poprawy jakości kształcenia specjalizacyjnego

Udostępnij:
Przewodnicząca Młodych Menedżerów Medycyny odniosła się do postulatów Porozumienia Rezydentów. Przyznała, że MMM z niepokojem przygląda się obecnym problemom dotyczącym kształcenia podyplomowego lekarzy. - Jako przyszła kadra menedżerska stawiamy nacisk na wysoką jakość edukacji oraz jak najlepsze warunki pracy, a także na efektywną komunikację - powiedziała Kornowska.
Ligia Kornowska, przewodnicząca Młodych Menedżerów Medycyny:
- Porozumienie Rezydentów zabiega o poprawę jakości kształcenia specjalizacyjnego. My jako zespół to jak najbardziej popieramy. Wyniki ankiet Polskiej Akademii Nauk z 2012 roku oraz najnowszej, przeprowadzonej przez Komisję ds. Młodych Lekarzy, najlepiej pokazują jak wiele jest do zmiany. Ponad 80 procent rezydentów jest niezadowolonych z poziomu kształcenia i wykazuje wiele niedoskonałości programowych. Sprawa tak ważna jak doskonałe przygotowanie przyszłej kadry medycznej, szczególnie znając dane demograficzne, powinna być dziś priorytetem.

Biorąc pod uwagę pięcioletni okres realizacji podwyżki dla lekarzy rezydentów przyjmujemy ją jako niemającą znaczącego wpływu na podniesienie płac. Spodziewając się przewidywanych zmian społeczno-gospodarczych pozwoli ona jedynie utrzymać wynagrodzenie na obecnym poziomie.

Apelujemy o zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia. Obecny poziom finansowania nie starcza ani na zabezpieczenie powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej w Polsce (dane OECD) ani na odpowiednie wynagrodzenie kadry medycznej. Taka sytuacja prowadzi do zmniejszenia jakości ochrony zdrowia.

Jednocześnie zauważamy brak uregulowań w zakresie m. in. wynagradzania lekarzy rezydentów za dyżury obowiązkowe - zarówno zaliczanie ich do już i tak niskiej pensji rezydenckiej, jak i obciążanie nimi niedofinansowanych szpitali, jest pomysłem niedopuszczalnym. Młodzi Menedżerowie Medycyny będą dążyć do powstania porozumienia między rezydentami, a pracodawcami, aby zaproponować rozwiązanie korzystne dla obu stron.

Mamy nadzieję, że uda się znaleźć rozwiązanie tej trudnej sytuacji - szczególnie mając na uwadze niedobór kadr medycznych - w drodze kulturalnej dyskusji z poszanowaniem wszystkich interesariuszy.

Przeczytaj także inne teksty o MMM: "MMM, czyli Kornowska i Fedorowski zaczynają współpracę" i "MMM: Protest w CZD może to być przykład dla innych, którzy dotychczas stawiali na negocjacje".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.