Archiwum

Kraska: Ustawa o jakości to priorytet w 2023 r.

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Marzena Sygut-Mirek
|
Źródło: Telewizja Republika, Polska Agencja Prasowa
– W 2023 r. chcemy zająć się ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie. Zależy nam, żeby Narodowy Fundusz Zdrowia bardziej doceniał te szpitale, które dbają o jakość – zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
– W 2023 r. chcemy zająć się ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie. Zależy nam, żeby Narodowy Fundusz Zdrowia bardziej doceniał te szpitale, które dbają o jakość – zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta założono między innymi. zwiększone finansowanie szpitali, co ma zapewnić pacjentom wysoką jakość świadczonych usług.

Aspekt finansowy ma zachęcić szpitale do jakości
Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska powiedział 4 stycznia w Telewizji Republika, że „resort chce, aby pacjent wiedział, jaki jest odsetek powikłań w danym szpitalu po wykonaniu konkretnej procedury – czy w danym szpitalu powikłania po zabiegu są na poziomie jednego procenta, a w sąsiednim na przykład 50”.

– Ministerstwo chce, aby wyniki jakości szpitali były także znane Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Dzięki temu płatnik będzie takie szpitale bardziej doceniał – stwierdził, dodając, że „ten aspekt finansowy jest dla dyrektorów szpitali bardzo ważny i to będzie ich rola, żeby zachęcać szpitale do tego, aby tę jakość podnosić”. – Dla pacjenta istotna jest jakość leczenia – przyznał.

Główne założenia ustawy o jakości
Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta przewiduje między innymi wprowadzenie obligatoryjnego dla szpitali wewnętrznego systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych. System będzie obligatoryjny dla szpitali, niezależnie od tego, czy korzystają ze środków publicznych, czy nie. Ma być prowadzony na poziomie wewnętrznym (przez szpital) i zewnętrznym – przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zastosowane rozwiązania mają umożliwić wprowadzenie zasady no fault, czyli braku sankcji wobec personelu medycznego w związku ze zgłoszeniem zdarzenia niepożądanego.

Na temat tego projektu wypowiedział się pod koniec grudnia również minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że „będzie on priorytetem legislacyjnym na pierwszy kwartał 2023 r.”.

– Jest to krok milowy dla reformy systemu opieki zdrowotnej, która daje gwarancję wzrostu nakładów finansowych i wynagrodzeń. Wreszcie zwiększone nakłady mają także dać poczucie komfortu dla pacjenta. Zgodnie z tą ustawą będziemy monitorować nie tylko kliniczne wskaźniki jakości leczenia, ale również jakość obsługi pacjenta – podkreślił wówczas.

Przeczytaj także: „Jakość i dostępność, a nie status własności podmiotu”, „W Sejmie – projekt ustawy o jakości” i „Dzień świstaka”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.