Wyślij
Udostępnij:
 
 
Kto obciął budżet na refundację?
Źródło: mat. pras.
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 11.07.2019
 
 
Całkowity budżet na refundację Narodowego Funduszu Zdrowia w 2020 roku będzie o miliard złotych niższy niż przyjęto w dokumencie „Polityka Lekowa Państwa 2018-2022” – w liście otwartym do ministra zdrowia i ministra finansów alarmują organizacje reprezentujące pacjentów.
Z apelem o nieprzyjmowanie i niezwłoczną korektę planu budżetu płatnika publicznego zwrócili się do decydentów przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń.

Sygnatariusze listu to: Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej, Fundacja Onkologiczna Alivia, Fundacja „Pokonaj raka”, Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty im. prof. T. Koszarowskiego „Gladiator”, Stowarzyszenie Polskie Amazonki-Ruch Społeczny.

- Projekt planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2020 rok przewiduje 13,89 mld złotych w ramach całkowitego budżetu na refundację, z uwzględnieniem rezerw na ten cel. Jest to ok. 1,1 mld zł mniej niż minimalny poziom przewidziany w dokumencie strategicznym, który przewiduje wydatki na poziomie 16,5% kosztów świadczeń zdrowotnych finansowanych przez płatnika publicznego – czytamy w liście.

Organizacje reprezentujące pacjentów zaapelowały do ministrów z wnioskiem o niezatwierdzanie planu finansowego NFZ, pilne wyjaśnienie niezgodności budżetowych i niezwłoczną korektę dokumentu. List z apelem o urealnienie planu budżetu NFZ w kontekście wydatków zaplanowanych na refundację terapii złożyła także Pracodawcy RP.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe