Adam Stępień/Agencja Wyborcza.pl

Kwietniowa lista leków refundowanych – mamy nowości ►

Udostępnij:

Wiceminister zdrowia Marek Kos przedstawił projekt listy leków refundowanych, który będzie obowiązywać od 1 kwietnia – w wykazie znalazło się 29 nowych terapii. 

12 marca podczas konferencji prasowej Marek Kos omówił drugą w tym roku listę leków refundowanych.

Fragment konferencji poniżej.


Wideo pochodzi ze strony internetowej: www.facebook.com/MZGOVPL/118001.

Co nowego od 1 kwietnia? 

– Na nowej liście znalazło się 29 nowych terapii, w tym siedem w chorach rzadkich. Zmiany dotyczą terapii onkologicznych, gdzie mamy dziesięć leków, z czego trzy w chorobach rzadkich. W terapiach nieonkologicznych znalazło się 19 nowych cząsteczkowskazań, z czego cztery w chorobach rzadkich – przekazał wiceminister zdrowia.

W ramach terapii onkologicznych na kwietniowej liście znalazły się:

  • durwalumab i tremelimumab – w leczeniu pierwszej linii niedrobnokomórkowego raka płuc,
  • alektynib – w leczeniu pooperacyjnym raka płuca,
  • abemacyklib – w terapii pooperacyjnego wczesnego HER-2 ujemnego raka piersi,
  • rukaparyb – stosowany w leczeniu raka jajnika, jajowodu i otrzewnej,
  • elranatamab – leczenie od czwartej linii szpiczaka plazmocytowego,
  • talkwetamab – w leczeniu od czwartej linii szpiczaka plazmocytowego,
  • talazoparyb – w leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego,
  • nowolimab – w leczeniu uzupełniającym czerniaka niwolumabem pacjentów od 12. roku życia,
  • akalabrutynib – w leczeniu pierwszej linii białaczki limfocytowej (rozszerzenie o pacjentów z low-risk),
  • dostarlimab – w terapii pierwszej linii zaawansowanego lub nawrotowego raka endometrium.

W terapiach nieoologicznych znalazło się leczenie ukierunkowane dla dzieci od 2. roku życia z mukowiscydozą co najmniej z jedną mutacją w genie (iwakaltor + tezakalror + eleksakaltor oraz iwakaltor). Ponadto wiceminister wymienił m.in. mepolizumab w leczeniu pacjentów od 6. roku życia chorych na eozynofilową ziarniniakowatość (EGPA); maribavir w leczeniu drugiej lub kolejnej linii pacjentów po przeszczepieniu krwiotwórczych komórek macierzystych lub narządu litego zakażonego wirusem CMV; wutrisiran w leczeniu amyloidozy transtyretynowej przebiegającej z polineuropatią. Do refundacji trafi także budesonid w leczeniu dorosłych pacjentów z pierwotną nefropatią.

Do programów lekowych trafią także preparaty dla pacjentów populacji pediatrycznej z WZW typu C, to m.in. sofosbuwir i glekaprewit stosowany w skojarzeniu w lekami przeciwwirusowymi.

Ważne pozycje znalazły się również na liście terapii nieonkologicznych dostępnych w aptekach, są to m.in.:

  • szczepionka przeciwko RSV dla kobiet w okresie ciąży,
  • szczepionka przeciwko RSV dla pacjentów powyżej 60 lat,
  • szczepionka przeciwko półpaścowi i neuralgii półpaścowej u pacjentów powyżej 18 lat o zwiększonym ryzyku zachorowania na półpasiec.

Z kolei na liście leków o ugruntowanej skuteczności znalazły się trzy terapie z kardiologii:

  • klonidyna – w nadciśnieniu tętniczym,
  • zofenopril – w nadciśnieniu tętniczym,
  • flekainid – w zaburzeniach rytmu serca.

– Na liście leków kardiologicznych o ugruntowanej skuteczności klinicznej, która została ogłoszona w październiku ubiegłego roku, było 14 substancji czynnych. Mamy wnioski dotyczące dziesięciu pozycji i są one skutecznie włączane na kolejne listy refundacyjne. Czekamy na wnioski podmiotów odpowiedzialnych, aby te leki znalazły się w refundacji – powiedział wiceminister Kos.

Zmiany w programach lekowych i refundacji aptecznej 

Przedstawiciel resortu zdrowia odniósł się także do zmian w programach lekowych wynikających z wprowadzenia nowych terapii, jak też zmian porządkujących. Chodzi m.in. o program B.25 – Leczenie chorych z mukopolisacharydozą typu II (zespół Huntera), gdzie zniesiono kryterium wiekowe do stosowania indursulfazy. Natomiast w programie lekowym  B.29 – Leczenie stwardnienia rozsianego zostaną ujednolicone kryteria kwalifikacji klatrybiny, podobnie jak dla pozostałych leków stosowanych w pierwszej linii postaci rzutowo-remisyjnej stwardnienia rozsianego (RRMS). W programie B.59 – Leczenie chorych na czerniaka skóry lub błon śluzowych możliwe będzie zastosowanie niwolumabu w leczeniu adjuwantowym czerniaka w stopniu zaawansowania IIB i IIC.

Nastąpiły także zmiany porządkujące w refundacji aptecznej. Dotyczą brzmienia wskazań refundacyjnych dla lurazydonu oraz brexpiprazolu z uwagi na problemy z jednoznaczną interpretacją. Od 1 kwietnia będzie to schizofrenia u pacjentów od 13. roku życia po nieskuteczności lub w razie przeciwwskazań do terapii co najmniej jednym lekiem przeciwpsychotycznym drugiej generacji.

Kolejna zmiana dotyczy metylfenidatu we wskazaniu refundacyjnym w zakresie psychoterapii jako elementu opieki kompleksowej nad pacjentem z ADHD na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD, wg ICD-10 F90) wyłącznie jako element kompleksowego, to jest zawierającego oddziaływania psychospołeczne, leczenia u dzieci powyżej 6. roku życia.

W przypadku haloperidolu w postaci doustnej resort zdecydował o pozostawieniu wskazania: choroby psychiczne lub upośledzenie umysłowe oraz wskazania pozarejestracyjnego pod nazwą choroba Huntingtona.

– Ta zmiana wynika z nakładania się zakresów wskazań dla dotychczasowych poziomów odpłatności, czyli 30 proc. lub bezpłatnie do wysokości limitu – wyjaśnił Marek Kos.

Projekt – konsultacje


12 marca (po konferencji) opublikowano projekt obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 kwietnia 2025 r.

Projekt dostępny jest na stronie internetowej: www.gov.pl/zdrowie/projekt-obwieszczenia.

Przeczytaj także: „Leki onkologiczne bez wniosków o refundację – lista”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.