Wyślij
Udostępnij:
 
 
Lekarz jak chłopiec do bicia?
 
Działy: Aktualności
Przemoc fizyczna, pomówienia i obelgi stały się w ostatnim roku udziałem przytłaczającej większości lekarzy. Jest najnowszy raport na temat nieodpowiednich zachowań pacjentów wobec doktorów.
- Dwie trzecie lekarzy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przynajmniej raz doświadczyło osobiście nieodpowiednich zachowań ze strony pacjentów – podaje RMF powołując się na dane zebrane przez samorząd lekarski z Gdańska.

Im lekarz jest młodszy, tym częściej spotyka się z przykrym zachowaniem. W grupie lekarzy ze stażem poniżej 10 lat aż 82 proc. badanych doświadczyło takich sytuacji. W przypadku lekarzy ze stażem trzydziestoletnim i dłuższym odsetek spada do poziomu 54 procent.

Najczęstszą formą niewłaściwego zachowania pacjentów jest próba wymuszania określonego postępowania medycznego (37 proc. lekarzy tego doświadczyło). Drugą formą przemocy były niestosowne komentarze ze strony pacjentów. W gabinetach padają określenia typu: "Czego pana/panią uczyli na studiach?", albo "Nie wiesz kim ja jestem!". Najrzadszą formą niewłaściwego zachowania jest przemoc fizyczna.

Najczęściej z nieodpowiednim zachowaniem lekarze spotykają się w publicznych zakładach zdrowotnych, a w szczególności na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Nie brakuje też przemocy w ambulatoriach.

Na przemoc ze strony pacjentów skarży się 72 proc. lekarzy i 50 proc. dentystów. To dość znacząca różnica. Może ona wynikać z tego, że pacjenci z lekarzami spotykają się częściej w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej, a z dentystami w ramach prywatnej praktyki. W drugim przypadku czas oczekiwania jest mniejszy, standard może być wyższy i występuje mniej potencjalnych sytuacji konfliktowych.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe