Wyślij
Udostępnij:
 
 

Lekarz rodzinny kłamcy pomoże za darmo?

Źródło: KL, Gazeta Wyborcza
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 02.01.2017
 
 
Od 1 stycznia wszyscy Polacy mieli uzyskać darmowy dostęp do lekarza rodzinnego. "Wyborcza" zauważyła, że: - Rodzinny przyjmie jednak nieubezpieczonych za darmo, tylko jeśli skłamią, że mają ubezpieczenie.
- Konstanty Radziwiłł zapowiadał, że od 1 stycznia darmowy dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej będą mieli także nieubezpieczeni. [...] Ministerstwo uzasadniało, że zmiana ustawy zdrowotnej wyeliminuje sytuacje, w których pacjent nie skorzystał ze świadczeń POZ z obawy przed poniesieniem kosztów. Leczenie w poradniach specjalistycznych i szpitalach nadal miało być płatne. Ale rzeczywistość jest inna - informuje "Gazeta Wyborcza".

- Myśleliśmy, że skoro od 2017 roku mamy przyjmować za darmo wszystkich, to eWUŚ po prostu zniknie z naszych poradni, a my otrzymamy dodatkowe pieniądze za leczenie nieubezpieczonych – mówi Jacek Krajewski, szef Porozumienia Zielonogórskiego w rozmowie z "Wyborczą". Jednak eWUŚ i oświadczenia pozostały. - Zmiana w ustawie zdrowotnej nie znosi obowiązku potwierdzenia prawa do świadczeń – wyjaśnia Milena Kruszewska, rzeczniczka resortu zdrowia.

"Wyborcza" zauważa, że jeśli ktoś fałszywie oświadczył, że jest ubezpieczony, to NFZ nie zażąda już zwrotu pieniędzy za poradę lekarza rodzinnego.

- Dla systemu mniejszym kosztem są wydatki na wizyty w POZ niż koszty dochodzenia roszczeń za ich udzielenie oraz ewentualne późniejsze koszty leczenia specjalistycznego, którym można zapobiec na etapie POZ” – tłumaczy Kruszewska w rozmowie z "Wyborczą". Za nieubezpieczonych lekarze rodzinni nie dostaną dodatkowych pieniędzy. Jeśli więc osoba nieubezpieczona przyzna, że nie płaci składek, to lekarz ją przyjmie za pieniądze. Ale jeśli skłamie, że ma ubezpieczenie to wizyta będzie za darmo.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe