Wyślij
Udostępnij:
 
 

Lekarze zadowoleni z przyznanych rezydentur czy nie?

Źródło: KL
Autor: Krystian Lurka |Data: 19.02.2019
 
 
W wiosennym postępowaniu kwalifikacyjnym przyznano 1916 rezydentur. Dużo miejsc przypadło specjalizacjom z chorób wewnętrznych (229) i medycyny rodzinnej (103). Mało neurologii (16) i medycynie paliatywnej (4). Jak skomentowali to eksperci? Prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego skrytykował podział. – Dla specjalizacji, która od wielu lat zmaga się z problemem braków kadrowych, to dramatycznie mało – stwierdził prof. Sławek. Z kolei dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, przyznała, że cieszy się ze swoich 103 miejsc. Co powiedzieli dr hab. Barbara Remberk, dr Wiesława Pokropska i prof. Tomasz Kostka?
Prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego jednoznacznie skrytykował przydział rezydentur w neurologii (16 - przypomina redakcja). – Dla specjalizacji, która od wielu lat zmaga się z problemem braków kadrowych, to dramatycznie mało – stwierdził prof. Sławek.

Neurolog podkreślił, że w Unii Europejskiej wydatki na tak zwane choroby mózgu, których leczeniem zajmują się neurolodzy i psychiatrzy są wielokrotnie większe, niż na kardiologię, diabetologię i onkologię razem wzięte.

- A trzeba wziąć pod uwagę fakt, że społeczeństwo się starzeje, co spowoduje gwałtowny przyrost chorób związanych z wiekiem, takich jak udary mózgu, choroba Alzheimera i Parkinsona. Ministerstwo Zdrowia zdaje się tego nie zauważać, przyznając jedynie 16 rezydentur z neurologii. To jedynie jedno miejsce na województwo – podkreślił prof. Jarosław Sławek. Przyznał wprost, że jeśli ten błąd nie zostanie naprawiony, wkrótce nie będzie miał kto leczyć chorych w państwowej służbie zdrowia. - Już dziś bowiem neurologia, w ślad za psychiatrią zaczyna się prywatyzować – powiedział w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.

Co z geriatrią? - 26 miejsce to zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb – skwitował prof. Tomasz Kostka, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii. Niezadowolona jest także dr hab. Barbara Remberk, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. - Wolałabym, aby przyznanych rezydentur było więcej. Ale z przykrością stwierdzam, że w ostatnich "rozdaniach" było więcej miejsc niż chętnych. Może okazać się, że te 24 miejsca dla psychiatrii dzieci i młodzieży okażą się liczbą wystarczającą – przyznała Barbara Remberk.

Na podział nie narzeka także dr Wiesława Pokropska, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej.

- Minister zdrowia przyznał miejsca rezydenckie (4 - przypomina redakcja) zgodnie z prośbami konsultantów wojewódzkich. Ich liczba jest wystarczająca – stwierdziła Wiesława Pokropska. - Problemem jest to, że nie ma zainteresowania młodych lekarzy medycyną paliatywną w ramach rezydentury - dodała Pokropska.

- 103 miejsca rezydenckie dla medycyny rodzinnej to kropla w morzu potrzeb, ale cieszę się z tej, relatywnie dużej, liczby – przyznała dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej. Dodała jednocześnie, że korzystający jedynie z przyznanych miejsca, dla których minister zdrowia zarezerwował pieniądze, nie uzupełnią braku wykształconych lekarzy w podstawowej opiece zdrowotnej.

- Warto pamiętać, że jedynym ograniczeniem dla realizacji szkolenia specjalizacyjnego są wolne miejsca szkoleniowe. Tych mamy ponad 2000. Liczymy, że w systemie pozarezydenckim, finansowanym ze środków niepublicznych, również znajdą się chętni do kształcenia się w dziedzinie medycyny rodzinnej. W zmienionej podstawowej opiece zdrowotnej wykwalifikowani lekarze rodzinni będą bardzo potrzebni, by oczekiwania kompleksowej podstawowej opieki zdrowotnej mogły być zrealizowane - podsumowała Jankowska-Zduńczyk.

1916
Miejsca rezydenckie dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy rozpoczną szkolenie specjalizacyjne na podstawie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzonego od 1 do 31 marca 2019 roku (specjalizacja, liczba miejsc):
- alergologia - 7,
- anestezjologia i intensywna terapia - 99,
- angiologia - 5,
- audiologia i foniatria - 12,
- balneologia i medycyna fizykalna - 2,
- chirurgia dziecięca - 35,
- chirurgia klatki piersiowej - 13,
- chirurgia naczyniowa - 9,
- chirurgia ogólna - 79,
- chirurgia onkologiczna - 31,
- chirurgia plastyczna - 3,
- chirurgia stomatologiczna - 12,
- chirurgia szczękowo-twarzowa - 9,
- choroby płuc - 37,
- choroby płuc dzieci - 12,
- choroby wewnętrzne - 229,
- choroby zakaźne - 57,
- dermatologia i wenerologia - 6,
- diabetologia - 20,
- diagnostyka laboratoryjna - 8,
- endokrynologia - 3,
- endokrynologia i diabetologia dziecięca - 7,
- epidemiologia - 9,
- farmakologia kliniczna - 2,
- gastroenterologia - 5,
- gastroenterologia dziecięca - 9,
- genetyka kliniczna - 6,
- geriatria - 26,
- hematologia - 44,
- immunologia kliniczna - 4,
- kardiochirurgia - 23,
- kardiologia - 16,
- kardiologia dziecięca - 3,
- medycyna lotnicza - 0,
- medycyna morska i tropikalna - 2,
- medycyna nuklearna - 16,
- medycyna paliatywna - 4,
- medycyna pracy - 10,
- medycyna ratunkowa - 84,
- medycyna rodzinna - 103,
- medycyna sądowa - 10,
- medycyna sportowa - 3,
- mikrobiologia lekarska - 8,
- nefrologia - 32,
- nefrologia dziecięca - 8,
- neonatologia - 66,
- neurochirurgia - 5,
- neurologia - 16,
- neurologia dziecięca - 7,
- neuropatologia - 0,
- okulistyka - 13,
- onkologia i hematologia dziecięca - 17,
- onkologia kliniczna - 76,
- ortodoncja - 5,
- ortopedia i traumatologia narządu ruchu - 16,
- otorynolaryngologia - 12,
- otorynolaryngologia dziecięca - 6,
- patomorfologia - 48,
- pediatria - 92,
- pediatria metaboliczna - 6,
- periodontologia - 3,
- położnictwo i ginekologia - 16,
- protetyka stomatologiczna - 7,
- psychiatria - 119,
- psychiatria dzieci i młodzieży - 24,
- radiologia i diagnostyka obrazowa - 15,
- radioterapia onkologiczna - 57,
- rehabilitacja medyczna - 85,
- reumatologia - 12,
- stomatologia dziecięca - 16,
- stomatologia zachowawcza z endodoncją - 15,
- toksykologia kliniczna - 8,
- transfuzjologia kliniczna - 15,
- urologia - 9,
- zdrowie publiczne - 8.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe