Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Leszek Domański nowym rektorem

Udostępnij:

Prof. Leszek Domański będzie nowym rektorem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie – czteroletnią kadencję rozpocznie we wrześniu 2024 r.

12 kwietnia na to stanowisko wybrało go Uczelniane Kolegium Elektorów.

Rektor-elekt był jedynym kandydatem, uzyskał 183 głosy poparcia na łącznie 271 oddanych głosów.

Zastąpi prof. Bogusława Machlińskiego, który tę funkcję pełnił od 2016 r.

O nowym rektorze
Prof. Domański jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Rostocku. W 1991 r. rozpoczął pracę w Klinice Chorób Wewnętrznych, a następnie Klinice Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Transplantologii PUM w Szczecinie.

W 1993 r. uzyskał specjalizację pierwszego stopnia z chorób wewnętrznych, a w 1997 r. stopień doktora nauk medycznych – za pracę pod tytułem „Stężenie kortyzonu we krwi i reakcje wolnorodnikowe u osób z ostrą niewydolnością wieńcową i świeżym zawałem serca”.

W 1999 r. uzyskał specjalizację drugiego stopnia z chorób wewnętrznych. Trzy lata później uzyskał specjalizację z nefrologii, a w 2005 r. – specjalizację z transplantologii klinicznej.

Stopień doktora habilitowanego otrzymał w 2007 r., broniąc pracę pod tytułem „Ocena uszkodzenia niedokrwienno-reperfuzyjnego w przeszczepionej nerce na podstawie wybranych wskaźników metabolizmu puryn i aktywności układu antyoksydacyjnego”.

Tytuł profesora uzyskał w 2011 r.

Przez trzy kadencje, w latach 2012-2016, 2016-2020 i 2020-2021, pełnił funkcje dziekana Wydziału Medycyny i Stomatologii – wcześniej Wydziału Lekarskiego z Odziałem Nauczania w Języku Angielskim.

Przeczytaj także: „Troje kandydatów na rektora”, „Najwyższe władze poznańskiego uniwersytetu” i „Prof. Jerzy Przyborowski ponownie rektorem”.

Menedzer Zdrowia linkedin


 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.