Liderzy nauk medycznych o profilaktyce i leczeniu powikłań sercowo-naczyniowych w cukrzycy

Udostępnij:
Wzrasta w Polsce liczba chorych na cukrzycę, mamy ich ponad cztery miliony. Jeszcze więcej jest osób z ostrymi zespołami wieńcowymi. W Poznaniu na zakończonym w sobotę (16 kwietnia) Zjeździe Polskiego Towarzystwa Kardiodiabetologicznego eksperci dyskutowali o trudnych decyzjach diagnostycznych, nowych metodach postępowania leczniczego oraz wykorzystaniu innowacyjnych leków w terapii powikłań sercowo-naczyniowych w cukrzycy.
Głównym celem już szóstej edycji zjazdu było precyzyjne dookreślenie standardów postępowania i praktyki klinicznej leczenia schorzeń sercowo-naczyniowych w cukrzycy.

- Staramy się nawiązać współpracę pomiędzy lekarzami różnych specjalizacji. Chcemy, żeby działali razem podejmując decyzje terapeutyczne. Wskazujemy i wytyczamy podstawowe kierunki działań pomiędzy kardiologami, diabetologami oraz lekarzami rodzinnymi, bo wszystko zaczyna się od lekarza rodzinnego. Chcemy lekarzy POZ wyszkolić, mają nabyć praktycznych umiejętności diagnostycznych– informowała kierownik naukowy konferencji prof. Danuta Pupek-Musialik.

Na tej konferencji szczególnie zbliża się naukę do praktyki, bo część sesji jest oparta na przedstawieniu przypadków klinicznych z problemami kardiologicznymi i diabetologicznymi.

- Chcemy odejść od zwykłych wykładów na rzecz dyskusji, omawiania przypadków klinicznych. Chcemy być bliżej praktyki. Zaprosiliśmy różnych specjalistów: kardiologów, diabetologów, geriatrów - podkreślała prezes Polskiego Towarzystwa Kardiodiabetologicznego prof. Danuta Pupek-Musialik.

Wykłady wygłosili uznani naukowcy reprezentujący różne dziedziny medyczne.

- Chciałabym wyróżnić wykład prof. Jana Tatonia, który mówił o nowych biomarkerach chorób sercowo-naczyniowych u osób ze stanem przedcukrzycowym i cukrzycą. To jest profesor, który jest naukowym guru w zakresie diabetologii. Kolejnym wartym wyróżnienia wystąpieniem jest wykład prof. Waldemara Banasiaka, który omówił problemy leczenia chorób sercowo-naczyniowych u osób z cukrzycą. Jest wybitnym kardiologiem. Z równie ciekawym wykładem wystąpił prof. Andrzej Tykarski, który przedstawił i omówił leki złożone w nadciśnieniu tętniczym – oceniła prof. Pupek-Musialik.

Uzupełnieniem konferencji były warsztaty kardiologiczne i diabetologiczne dotyczące w głównej mierze medycznych zasad prowadzenia chorych z chorobą niedokrwienną serca i cukrzycą. Lekarze poznali nowoczesną diagnostykę stosowaną w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych w cukrzycy. Warsztaty dotyczyły łącznego występowania cukrzycy oraz powikłań sercowo-naczyniowych. Ilość miejsc była ograniczona, frekwencja dopisała.

Kolejną część zjazdu poświęcono terapii, omówiono w niej farmakoterapię śródbłonka, leki kardioprotekcyjne, insulinoterapię, a także postępowanie w dyslipidemii i nadciśnieniu tętniczym.

Znalazło się też miejsce dla lekarzy rodzinnych. Podczas „Forum lekarzy rodzinnych” omawiano leki, które stosuje się w leczeniu cukrzycy typu 1. Przedstawiono cukrzycę jako problem lekarza rodzinnego.

- Bardzo duży nacisk kładziemy na dotarcie do lekarzy rodzinnych, bo mają mniejszy dostęp do informacji. Jest szereg nowych leków, które można zapisywać. Ci lekarze muszą o tym wiedzieć. Mówiliśmy też o profilaktyce i walce z otyłością - mówiła prof. Pupek-Musialik.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.