Ministerstwo Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia

MZ, MSWiA i MS o bezpieczeństwie w placówkach medycznych

Udostępnij:

Bezpieczeństwo w placówkach medycznych i zaostrzenie odpowiedzialności za ataki na personel medyczny były głównymi tematami spotkania ministrów zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości – poinformował 5 maja resort zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że spotkanie odbyło się z inicjatywy szefowej resortu Izabeli Leszczyny. Poza nią wzięli w nim udział szef MSWiA Tomasz Siemoniak, kierujący MS Adam Bodnar oraz komendant główny policji Marek Boroń. Rozmowy były pokłosiem ataków na medyków, m.in. zabójstwa ortopedy Tomasza Soleckiego, do którego doszło 29 kwietnia w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

„Bezpieczeństwo w placówkach medycznych, zaostrzenie odpowiedzialności za ataki na personel medyczny – to główne tematy dzisiejszego spotkania w Ministerstwie Zdrowia” – podkreślono w informacji przekazanej na platformie X. Na stronie resortu natomiast przekazano, że ustalenia ze spotkania zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów premierowi Donaldowi Tuskowi.

Minister zdrowia rozmawiała w poniedziałek także z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej dr. Łukaszem Jankowskim. Szef samorządu lekarskiego przekazał jej główne postulaty środowiska mające na celu poprawę bezpieczeństwa medyków.

– Złożyłem dziś w Ministerstwie Zdrowia konkretne propozycje, których realizacji oczekujemy na już. Przede wszystkim chcemy, by groźby pod adresem personelu medycznego i agresja były ścigane z urzędu, a nie z oskarżenia prywatnego – poinformował PAP po spotkaniu szef NRL.

Wśród propozycji lekarzy znalazły się: ściganie gróźb karalnych wobec personelu medycznego z urzędu, zastrzeżenie danych osobowych lekarzy i innych zawodów medycznych w rejestrach publicznych, wprowadzenie nowej kategorii prawnej – zakłócanie porządku publicznego w placówkach medycznych, opracowanie ogólnopolskiej procedury zgłaszania agresji i szybkiego reagowania służb, stworzenie rejestru Aagresji w ochronie zdrowia jako narzędzia prewencyjnego, ustandaryzowanie kontroli dostępu do placówek medycznych i wdrożenie systemu no fault jako formy ograniczenia tzw. agresji odroczonej.

Adam Bodnar powiedział w poniedziałek rano w TOK FM, że w Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowane zostały zmiany do Kodeksu karnego, które zaostrzają odpowiedzialność za wszelkie ataki na personel medyczny.

– Ten projekt został wpisany do planu prac rządu w kwietniu i myślę, że do końca tego kwartału zostanie przyjęty przez Radę Ministrów, a potem będzie przedmiotem prac w Sejmie – przekazał.

Dodał, że prokurator Katarzyna Kwiatkowska kończy prace nad wytycznymi prokuratora generalnego dotyczącymi ścigania tych spraw.

– Ale nawet najlepsze przepisy nie zastąpią wrażliwości i takiego bardzo poważnego i szybkiego traktowania tych spraw zarówno przez prokuraturę, jak i przez sądy – zaznaczył.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.