
Potrzebny rejestr agresji w ochronie zdrowia
Tagi: | Izabela Leszczyna, Łukasz Jankowski, bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia, ataki na lekarzy, atak na ratowników medycznych, agresja pacjenta |
Samorząd lekarski domaga się systemowych rozwiązań, które mają poprawić bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia. Czy i kiedy mają szanse powstać, na razie nie wiadomo. Jedno jest pewne – prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski jest po rozmowach z minister zdrowia Izabelą Leszczyną. Obyło się bez konkretów, ale z gwarancją kontynuacji.
Do spotkania doszło 5 maja.
Prezes NRL przedstawił szefowej resortu zdrowia propozycje opracowane przez samorząd lekarski.
Nowe rozwiązania
Prezes Łukasz Jankowski poinformował, że nowe rozwiązania obejmują między innymi:
- ściganie gróźb karalnych wobec personelu medycznego z urzędu,
- zastrzeżenie danych osobowych lekarzy i innych zawodów medycznych w rejestrach publicznych,
- wprowadzenie nowej kategorii prawnej – zakłócanie porządku publicznego w placówkach medycznych,
- opracowanie ogólnopolskiej procedury zgłaszania agresji i szybkiego reagowania służb,
- stworzenie rejestru agresji w ochronie zdrowia jako narzędzia prewencyjnego,
- ustandaryzowanie kontroli dostępu do placówek medycznych,
- wdrożenie systemu no fault jako formy ograniczenia tzw. agresji odroczonej.
Jak przekazała „Menedżerowi Zdrowia” Iwona Kania z biura prasowego Naczelnej Izby Lekarskiej, w trakcie spotkania minister zdrowia zapowiedziała zaostrzenie kar za ataki na personel medyczny oraz za zakłócanie porządku w placówkach medycznych. Szefowa resortu nie podała jednak na razie żadnych konkretów, jak te propozycje miałyby zostać osadzone w przepisach prawa i w jaki sposób zaostrzone.
Bezpieczeństwo to wymóg a nie przywilej
Niemniej jednak minister zdrowia Izabela Leszczyna wyraziła gotowość do dalszej współpracy z NRL w tym zakresie oraz zainicjowania międzyresortowych konsultacji, które pozwolą na wdrożenie skutecznych i bezpiecznych rozwiązań prawnych.
– Bezpieczeństwo lekarzy to nie przywilej – to fundament sprawnie działającego systemu ochrony zdrowia. Nie możemy tolerować sytuacji, w której osoby ratujące życie same potrzebują ochrony. Zawsze uderzając w bezpieczeństwo lekarza, uderza się w bezpieczeństwo pacjenta. Liczymy na szybkie i konkretne działania rządu w tym zakresie – powiedział prezes NRL Łukasz Jankowski.
W trakcie spotkania uzgodniono także – jak podała nam Iwona Kania – że kolejne rozmowy na ten temat w resorcie mają się odbyć w przyszłym tygodniu.
NRL od lat zabiega o ochronę personelu
Samorząd lekarski od lat apeluje o realną ochronę fizyczną, prawną i organizacyjną pracowników ochrony zdrowia. Spotkanie stanowi krok w kierunku poprawy sytuacji i zapewnienia bezpiecznych warunków pracy dla lekarzy oraz całego personelu medycznego.
Przeczytaj także: „Atak nożownika w krakowskim szpitalu. Nie żyje lekarz”.