Ma zniknąć kłopot z nocnym dyżurowaniem aptek

Udostępnij:
Przygotowywana przez ministerstwo nowelizacja prawa farmaceutycznego ma rozwiązać problem nocnych dyżurów w aptekach. Zgodnie z dokumentem, farmaceuci muszą pomagać przez całą dobę. Nie może to jednak nadmiernie uderzać w ich swobodę prowadzenia biznesu.
- Nowelizacja prawa farmaceutycznego ma m.in. rozwiązać problem nocnych dyżurów w aptekach. Chodzi o koszty, jakie właściciele aptek ponoszą w związku z obowiązkiem dyżurowania. Koszt jednego takiego dyżuru to kwota około 400 zł. Tym czasem obrót – jak wylicza samorząd aptekarski – często oscyluje wokół 50 zł - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Krzysztofa Łandy przyznaje, że kluczowe jest to, by ograniczyć liczbę dyżurujących aptek do poziomu zaspokajającego realne potrzeby społeczne oraz jasno określić rolę izb lekarskich przy ustalaniu harmonogramu dyżurowania w powiecie. Jak donosi "DGP", teraz taki harmonogram określa w drodze uchwały rada powiatu. Problem w tym, że zupełnie inaczej pojęcie „dostosowania do potrzeb ludności” postrzegają samorządowcy, a inaczej aptekarze. Zdaniem tych pierwszych, chodzi o to żeby obywatel w ciągu kilku minut mógł wygodnie dotrzeć do apteki. W ocenie farmaceutów kluczowe jest to, by w którejś z placówek leki były dostępne, lecz niekoniecznie w najbliższej. Po doraźnie przyjmowane leki przeciwbólowe ludzie i tak najczęściej idą do sklepu znajdującego się na pobliskiej stacji benzynowej. Gdy potrzeba produktu mniej popularnego albo na receptę – realizują swoje zamówienie w aptece przyszpitalnej. I te – zdaniem wielu farmaceutów – powinny pełnić całodobowe dyżury regularnie.

Dlaczego aptekarze nie chcą nocnych dyżurów?

- Powód jest prozaiczny. Aptekarze nie dostają za to pieniędzy. Jeśli więc obrót w nocy jest niski, każdy dyżur jest dla apteki obciążeniem ekonomicznym. I to pomimo pobierania dodatkowej opłaty za nocną obsługę pacjentów. Aptekarze oczekują więc wynagrodzenia za nocną pracę. Tyle że samorządy płacić nie chcą. Przekonują, że wręcz nie mogą tego robić, gdyż w obowiązujących przepisach brakuje delegacji dla organów powiatu w zakresie finansowania działalności aptek - informuje "DGP". Zmiany w prawie farmaceutycznym wymusza też orzecznictwo sądów
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.