Wyślij
Udostępnij:
 
 
Maciej Krawczyk mówi o rejestrze fizjoterapeutów
 
Działy: Aktualności
- Naszym celem jest więc dbanie o bezpieczeństwo pacjentów oraz ułatwienie im dostępu do pomocy kompetentnych specjalistów. Stąd pierwszym, ustawowym ważnym zadaniem, które od kilku miesięcy realizujemy jest stworzenie krajowego rejestru fizjoterapeutów - powiedział Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.
"Dziennik Gazeta Prawna" przypomniał, że w 2016 roku weszła w życie wyczekiwana od lat pierwsza ustawa dotycząca fizjoterapeutów, a od 100 dni działa samorząd zawodowy. Co z tego wynika dla pacjentów?

- Istotą działania samorządu zawodowego jest dbanie o interes publiczny, tak jak określa to artykuł 17 Konstytucja RP. Naszym celem jest więc dbanie o bezpieczeństwo pacjentów oraz ułatwienie im dostępu do pomocy kompetentnych specjalistów. Stąd pierwszym, ustawowym ważnym zadaniem, które od kilku miesięcy realizujemy jest stworzenie krajowego rejestru fizjoterapeutów. Pojawi się dziś na naszej stronie internetowej. Rejestr to lista fizjoterapeutów, którym krajowa rada fizjoterapeutów nadała uprawnienia. W tej chwili otrzymaliśmy ponad 4,5 tys. wniosków do weryfikacji i spływają kolejne. Zawierają przede wszystkim potwierdzone kopie dyplomów ukończenia studiów z zakresu fizjoterapii. Weryfkacja jest czterostopniowa. Po pozytywnym przejściu procedury fizjoterapeuta dostaje prawo wykonywania zawodu i dokument je potwierdzający – w formie podobnej do dowodu osobistego według wzoru z rozporządzenia ministra zdrowia.

"DGP" zapytał także o to, czy pacjent będzie mógł zażądać pokazania dokumentu i sprawdzić w internecie, czy dany fizjoterapeuta faktycznie widnieje w rejestrze?

Maciej Krawczyk odpowiedział: - Tak. Ale nasze plany dotyczące rejestru są szersze, chcemy żeby był on wygodnym źródłem informacji dla pacjentów. Poza imieniem, nazwiskiem i numerem prawa wykonywania zawodu chcemy też informować o tym, gdzie dany specjalista przyjmuje. Pacjent będzie więc mógł w rejestrze sprawdzić w których miejscowościach znajdzie eksperta na przykład z węższą specjalizacją. Jedni fizjoterapeuci mają większe doświadczenie w opiece nad noworodkami i dziećmi, a inni na przykład nad osobami po udarze mózgu. Są też tacy, którzy mają doświadczenie w pracy z osobami mającymi choroby rzadkie.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe