Marek Misiurewicz

Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie: Pracujemy nad wynalezieniem nowego, polskiego leku oryginalnego

Udostępnij:
- Prowadzimy zaawansowane prace badawcze nad oryginalnymi lekami w obszarze neuropsychiatrii i onkologii - zapowiadają Małgorzata Adamkiewicz, dyrektor generalna i wiceprezes zarządu Adamedu, oraz Maciej Adamkiewicz, prezes zarządu Adamedu, „Osobowości Roku 2019 w Ochronie Zdrowia” w konkursie „Sukces Roku”.
Jakie były początki Adamedu? Jak państwo oceniają pozycję firmy na rynku polskim i europejskim? Jaka jest wasza wizja rozwoju?
- Historia Adamedu rozpoczęła się ponad 30 lat temu od praktyki lekarskiej w gabinecie ginekologicznym mojego ojca dr. Mariana Adamkiewicza oraz pracy mojej i Małgorzaty w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Pierwszym sukcesem komercyjnym Adamedu był produkt do leczenia infekcji dróg moczowych – furagina, która stanowiła odpowiedź na potrzeby pacjentek. Był to początek lat 90. i Polska borykała się z ogromnymi ograniczeniami w dostępie do leków. Kolejnym sukcesem w rozwoju firmy było innowacyjne zastosowanie progesteronu drogą dopochwową w profilaktyce porodu przedwczesnego, co po wielu latach stało się standardem postępowania. Działając już w Adamedzie i wprowadzając kolejne produkty, pracowaliśmy jednocześnie w Szpitalu Bielańskim i robiliśmy specjalizacje: Małgorzata specjalizację pierwszego i drugiego stopnia z chorób wewnętrznych i endokrynologii, obroniła także doktorat, a ja specjalizację z chirurgii ogólnej. W Adamedzie tworzyliśmy kolejne działy, m.in. dział badawczo-rozwojowy oraz sprzedaży i marketingu, wyprzedzając tendencje rynkowe ówczesnej polskiej rzeczywistości. Przez wszystkie lata rozwoju Adamedu uczestniczyliśmy aktywnie w międzynarodowych i krajowych kongresach medycznych. Zdobywana wiedza w zderzeniu z praktyką lekarską pozwoliła nam na konsekwentne poszerzanie portfolio Adamedu o preparaty, które rozwiązywały powszechne problemy medyczne ludzi, np. nadciśnienie [wypowiedzi Macieja Adamkiewicza zaznaczyliśmy na czarno - wyjaśnia redakcja].
- W Polsce Adamed jest liderem w dziedzinie krajowych innowacji i ważnym ogniwem systemu gwarantującym Polakom bezpieczeństwo lekowe. Przełamując monopol zagranicznych koncernów, daliśmy polskim pacjentom dostęp do nowoczesnych terapii po przystępnych cenach, jednocześnie generując przez lata setki milionów oszczędności dla budżetu państwa. Nasza strategia rozwoju firmy opiera się na dwóch filarach – innowacyjności oraz ekspansji zagranicznej, przez co Adamed staje się międzynarodową marką. Między innymi dzięki nam produkty wytworzone w Polsce kojarzą się za granicą z innowacyjnością oraz najwyższą jakością. Od zawsze na pierwszym miejscu stawiamy dobro pacjenta i najwyższą jakość produktów. Dzisiaj zatrudniamy ponad 2200 osób, wytwarzamy 500 produktów w 19 obszarach terapeutycznych, m.in. w kardiologii, urologii, psychiatrii, pulmonologii i ginekologii. Dostępne są one dla pacjentów z 70 krajów na 6 kontynentach. Posiadamy prawie 200 patentów. Mamy trzy zakłady produkcyjne: dwa w Polsce i jeden w Wietnamie, oraz dziewięć przedstawicielstw zagranicznych: w Czechach, Słowacji, Hiszpanii, Rosji, Wietnamie, Kazachstanie, Uzbekistanie, na Ukrainie oraz we Włoszech. Niedawną inwestycję w zakład farmaceutyczny w Wietnamie traktujemy biznesowo, ale mamy także ambicje, aby w tej części świata wprowadzić najwyższe standardy w wytwarzaniu leków. Chcemy stać się ważnym graczem w tym regionie. W 2019 r. nabyliśmy również pakiet udziałów we włoskiej spółce Ecupharma [wypowiedzi Małgorzaty Adamkiewicz są żółte - wyjaśnia redakcja].

Adamed pracuje nad wynalezieniem nowego, polskiego leku oryginalnego. Wśród rodzimych firm farmaceutycznych jest pionierem w tym zakresie. Dlaczego zdecydowali się państwo na ten kierunek rozwoju firmy? Czy to jest najważniejszy cel na najbliższe lata?
- Od początku misją naszej firmy było rozwiązywanie problemów medycznych poprzez definiowanie problemów i poszukiwanie najlepszych rozwiązań. Obecnie prowadzimy zaawansowane prace badawcze nad oryginalnymi lekami w obszarze neuropsychiatrii i onkologii. Jako firma społecznie odpowiedzialna chcemy włączać się także w projekty z zakresu ochrony środowiska i innych dziedzin mających wpływ na zdrowie i jakość życia społeczeństwa. Myślimy również o tym, jak poprawiać funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia poprzez wykorzystanie technologii informacyjnych i teleinformatycznych, czyli e-health. W latach 70., kiedy miałem do czynienia z systemem ochrony zdrowia, który był zaprojektowany i wdrożony w Szpitalu Bielańskim, nie było dostępnych technologii komputerowych, dlatego wymagana była rejonizacja dla celów analizy danych medycznych. Teraz ten problem mogą załatwić komputerowe bazy danych i to jest jeden z naszych kierunków rozwoju.
- Fundamentem naszej firmy i zarazem jednym z najważniejszych celów na najbliższe lata jest dalszy rozwój działalności badawczo-rozwojowej oraz innowacyjność, która pozwala nam realizować naszą misję – odpowiadać na kluczowe wyzwania współczesnej medycyny. Wielu naukowców współpracuje z nami w innowacyjnych projektach badawczych. Wspólnie doskonalimy istniejące terapie i prowadzimy działalność promującą profilaktykę i zdrowy tryb życia. Naszą ambicją jest wprowadzenie na rynek oryginalnych polskich leków onkologicznych w obszarach, w których dzisiaj nie ma wystarczająco skutecznych terapii. Prowadzimy badania w ramach poszukiwania nowych molekuł w obszarze neuropsychiatrii. W realiach starzejących się społeczeństw oraz stresu związanego z szybkim tempem życia to jedno z wyzwań współczesnej medycyny i jest tu wiele do zrobienia. W obu obszarach prowadzimy prace nad lekami oryginalnymi – nie są to leki biopodobne, czyli naśladujące mechanizm działania obecnych już na rynku produktów, ale zupełnie nowe molekuły, opatentowane i stworzone od podstaw w naszych laboratoriach. Innowacjami są nie tylko nowe cząsteczki, ale też produkty udoskonalone w stosunku do leków oryginalnych, które jeszcze do niedawna były objęte ochroną patentową. Następuje to m.in. poprzez przedłużenie działania czy nowe formy podania leku, np. tabletki do żucia czy przypoliczkowe. Obecnie wśród leków będących w fazie rozwoju jest kilkadziesiąt molekuł. Znaczna część z nich to leki z tzw. wartością dodaną. W naszym portfolio mamy leki nowej generacji – preparaty zawierające kombinacje dwóch lub trzech molekuł. W Europie Adamed jest przodującym innowatorem i dostawcą w tym obszarze.

Państwa firma prowadzi m.in. badania nad innowacyjnymi lekami onkologicznymi. Na jakim są etapie?
- W ramach prac nad lekami oryginalnymi jesteśmy bardzo aktywni właśnie w obszarze onkologii. Realizację tak złożonych przedsięwzięć jak rozwój nowych cząsteczek umożliwia nasz wielodyscyplinarny zespół ekspertów oraz zaawansowane zaplecze technologiczne. Laboratoria Adamedu to połączenie technologii niezbędnych do wyselekcjonowania i przetestowania kandydata na lek oraz przetransferowania go z etapu rozwoju klinicznego. Posiadamy know-how w zakresie syntezy i analityki związków chemicznych oraz cząsteczek biologicznych, w zakresie biochemii i biofizyki, biologii komórki, biologii tkanek, farmakokinetyki i farmakodynamiki, toksykologii i fizjologii. W naszych projektach badawczych stosujemy zaawansowane narzędzia matematyczne, analizy i modelowania in silico. Obecnie prowadzimy liczne projekty w czterech wielkich programach badawczych i trzy cząsteczki typu drug candidate. Jedną z nich jest selektywny inhibitor MDM2, wykazujący aktywność przeciwnowotworową w mięsakach, chłoniakach oraz białaczkach. Produkujemy materiał do toksykologii i ustalamy warunki współpracy z firmą, która ją przeprowadzi. Drugą cząsteczką jest rekombinowane białko fuzyjne o aktywności proapoptotycznej i antyangiogennej, kandydat na lek w terapiach guzów litych przewodu pokarmowego. W tym przypadku jesteśmy w trakcie badań toksykologicznych – poszukujemy dawek, które będziemy mogli wykorzystywać przy pierwszym podaniu u człowieka.

Podkreślają państwo, jak ważne jest podejście do ludzi, w tym pracowników firmy. Wartością jest empatia i szacunek.
- W Adamedzie wierzymy, że wartości towarzyszących codziennej pracy tysięcy osób nie można narzucić odgórnie – aby były prawdziwe i skutecznie realizowane, muszą być wynikiem dialogu, zaufania, wspólnej pracy osób zaangażowanych w tworzenie przedsiębiorstwa. Dlatego nasze wartości wypracowaliśmy wspólnie i towarzyszą nam one każdego dnia pracy. Bardzo serdecznie dziękuję za zaangażowanie i kłaniam się naszym obecnym i byłym współpracownikom.
- Adamed to firma rodzinna, a troska o ludzi jest wpisana w jej misję. Wiemy, że w rodzinie wszyscy są tak samo ważni, wzajemnie się o siebie troszczą i dzielą odpowiedzialnością. W naszej firmie staramy się, aby każdy znajdował zainteresowanie i wsparcie. Każdy mógł liczyć na empatię i zrozumienie swojego punktu widzenia. Adamed to rodzina produktów dla każdego z członków rodziny, to także rodzina rynków, na których obecnie są nasze produkty. Stąd nasze hasło: „Adamed dla Rodziny”.

Jednym z kluczowych zadań Fundacji Adamed jest rozwój utalentowanej młodzieży uczestniczącej w programie naukowo-edukacyjnym ADAMED SmartUP, za co zostaliście odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dlaczego to jest dla państwa tak ważne?
- Nauki ścisłe i przyrodnicze są nierozerwalnie związane z medycyną i biotechnologią. Od precyzji wyliczeń oraz zrozumienia mechanizmów i procesów zachodzących w organizmach zależy sukces każdego innowacyjnego produktu leczniczego. W Adamedzie na co dzień mamy do czynienia z ekspertami oraz naukowcami, dlatego rozumiemy, jak ogromną rolę ma do odegrania we współczesnym świecie nauka. To ona otwiera szansę nie tylko na lepsze zdrowie społeczeństw, ale również poprawę gospodarek państw i całych regionów świata. Naukowców nie byłoby jednak bez odpowiedniej edukacji. Dlatego wspieramy jej rozwój w Polsce poprzez powołaną w 2014 r. Fundację Adamed, której sztandarowym projektem, realizowanym już od 5 lat, jest właśnie ADAMED SmartUP. W tym czasie było już 32 tys. uczniów, spośród których wyłoniliśmy 250 uczestników obozów naukowych, 50 laureatów nagrody głównej i 11 stypendystów. To młodzi ludzie z imponującą wiedzą, naukową pasją i konsekwencją w dążeniu do realizacji swoich marzeń. Jestem przekonana, że w Polsce nie brakuje utalentowanych młodych ludzi. Trzeba po prostu dawać im możliwości i szansę rozwoju dopasowaną do ich potrzeb, już na bardzo wczesnym etapie edukacji.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.