Szymon Czerwiński

Marek Postuła: Wielochorobowość zmienia perspektywę leczenia bólu u pacjenta ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Marzena Sygut-Mirek
|
– Leczenie przeciwbólowe u pacjentów z wielochorobowością należy rozpocząć od oceny ryzyka sercowo-naczyniowego, posługując się przy tym skalą SCORE 2 – wyjaśnił podczas kongresu Top Medical Trends 2023 prof. Marek Postuła.
– Leczenie dolegliwości bólowych zgłaszanych przez pacjentów z wielochorobowością często jest problemem niedocenianym przez lekarzy. Uważają oni, że leczenie bólu jest dość prostym postępowaniem, choćby z tego powodu, że leki przeciwbólowe dostępne są bez recepty – stwierdził prof. Marek Postuła z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Takie podejście do wspomnianego problemu sprawia, że pacjenci dosyć często sięgają po leki przeciwbólowe poza kontrolą lekarską.

– Zanim pacjenci z wielochorobowością sięgną po takie leki, lekarz powinien ocenić u nich ryzyko sercowo-naczyniowe, czyli spojrzeć na tego pacjenta szerzej. Jest to bowiem chory, który poza problemem bólowym najczęściej ma jakieś czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Zwykle jest to pacjent z nadciśnieniem tętniczym, otyłością, zaburzeniami lipidowymi, cukrzycą, chorobą, nerek czy wręcz pacjent po ostrym incydencie wieńcowym, co zmienia zupełnie perspektywę leczenia przeciwbólowego tego pacjenta – wyjaśnił.

Aby dobrać dla takiego chorego najlepsze pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa leczenie przeciwbólowe, należy najpierw dokonać oceny ryzyka sercowo-naczyniowego, posługując się skalą SCORE 2, która została opublikowana w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w 2021 r.

– Należy ocenić pięć podstawowych czynników: wiek, płeć, palenie papierosów, ciśnienie krwi, cholesterol nie-HDL. Dopiera taka analiza otwiera lekarzom drzwi pod kątem doboru leczenia przeciwbólowego – zaznaczył.

Jakie leczenie jest najbezpieczniejsze? Ekspert wskazał to w dalszej części wypowiedzi.

Wypowiedź – nagrana 25 marca podczas Top Medical Trends 2023 – do obejrzenia poniżej. 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.